Memoriál Jindřicha Šmause tentokrát i se zahraniční účastí

obrazek
15. května 2013 13:18, aktualizováno 13:23, Mgr. René Zeithaml

Ve středu 15. května 2013 se v 9:00 hodin na náměstí T. G. Masaryka v Rokycanech uskutečnil osmý ročník Memoriálu Jindřicha Šmause.

Soutěžní týmy záchranářů z celé České republiky, ale i ze zahraničí si vyzkoušely vyprošťování zraněných z havarovaných vozidel a poskytování předlékařského ošetření.

I letos tuto soutěž pořádají hasiči z Rokycan ve spolupráci s Plzeňským krajem, městem Rokycany a Zdravotnickou záchrannou službou Plzeňského kraje. Slavnostního zahájení se za Plzeňský kraj zúčastnila náměstkyně hejtmana Zdeňka Lišková a starosta Rokycan Vladimír Šmolík.
Práce záchranářů je velice důležité a náročné povolání. O tom, že záchranáři jsou velice dobře připraveni, jsme se mohli přesvědčit při nedávné tragické události autobusu s francouzskými studenty na dálnici u Rokycan," uvedla náměstkyně Lišková.

Soutěž je v republice naprosto ojedinělá, protože najednou spolu soutěží dva týmy – čtyřčlenné družstvo hasičů a tříčlenné družstvo záchranářů.

Úkolem soutěžního družstva, celého týmu, je bezpečné a efektivní vyproštění zraněné osoby z havarovaného vozidla pomocí techniky, prostředků a nářadí, které se běžně používá při skutečných dopravních nehodách. Součástí je poskytnutí přednemocniční pomoci, která odpovídá zranění a transport zraněné osoby k vozu záchranné službě.

Družstva mají pro vyproštění zraněné osoby stanoven základní časový limit 15 minut. Po jeho překročení se začnou z celkového hodnocení odečítat body – za každých započatých 20 vteřin nad 15 minut se z celkového hodnocení odečítá jeden bod. Časový limit je 20 minut. Čas provedení zásahu ale není rozhodujícím kritériem pro určení závěrečného pořadí soutěžních týmů. O vítězi rozhoduje součet bodů získaných ve všech hodnocených oblastech, výsledný čas určuje pořadí až v případě rovnosti bodů.

Soutěžní tým do posledního okamžiku nezná situaci, ke které je přivolán. Pro každé družstvo je přichystaný jiný scénář. Bude připraveno několik modelových situací dopravních nehod – auta jsou různě na sebe navršená, převrácená na bok či na střechu, nebo zdemolované vozy zaklíněné o překážku. Hasiči teprve při zahájení zásahu zjistí druh nehody a rozsah zranění zaklíněné osoby. Jde o to, aby se simulovaná dopravní nehoda co nejvíc přiblížila reálné situaci. Všechny simulované nehody byly inspirovány skutečnými událostmi.

Fotogalerie: