Muzeum Chodska otevřelo nové expozice

01. dubna 2016 15:45, aktualizováno 14:45, Šárka Stará

Muzeum Jindřicha Jindřicha a Galerie bratří Špillarů slavnostně zahájily svůj provoz komentovanými prohlídkami a také ukázkou hudební tvorby Jindřicha Jindřicha.

Expozice Muzea Jindřicha Jindřicha zachycuje především národopisnou sbírku hudebního skladatele Jindřicha Jindřicha. Návštěvníci mohou v muzeu zhlédnout ukázky keramiky nebo chodských krojů ze sbírek národopisce. Součástí expozice je téměř autenticky dochovaný byt samotného Jindřicha Jindřicha, který návštěvníky vtáhne do atmosféry života skladatele (5. 3. 1876 – 23. 10. 1967).

Galerie bratří Špillarů přináší unikátní sbírku děl malířů Jaroslava i Karla Špilarových, z nichž velice významný je obraz „Jaro“ od Karla Špillara, jehož vznik se datuje ke vzniku republiky.

Sbírky v Muzeu Jindřicha Jindřicha i Galerii bratří Špillarů spravuje Chodské muzeum. Obrazy jsou v zápůjčce z Národní galerie v Praze a Západočeské galerie v Plzni.

Budovu nových expozic zakoupil Plzeňský kraj od města Domažlice za zhruba 7 milionů korun. Od roku 2008 byly prostory uzavřené a probíhala rekonstrukce, která krajský rozpočet přišla na přibližně 23 milionů korun. Téměř vlastními silami pak za zhruba 1 milion korun personál muzea vytvořil nové expozice, které byly v pátek 1. dubna 2016 slavnostně otevřeny. Slavnostního otevření se zúčastnili náměstek hejtmana Jiří Struček a radní Jaroslav Šobr.

„Sbírky Jindřicha Jindřicha i samotný život a dílo skladatele pomalu za hranicemi Domažlicka mizí z povědomí lidí. Je třeba chodské tradice uchovat a připomínat. Právě Muzeum Jindřicha Jindřicha a Galerie bratří Špillarů jsou unikátní připomínkou tradic,“ uvedl radní Jaroslav Šobr.

Fotogalerie: