Otevřeno první 3D Planetárium v republice

obrazek
04. listopadu 2013 16:23, aktualizováno 05. listopadu 2013 09:32, Mgr. Jana Filípková

V pondělí 4. listopadu 2013 za přítomnosti náměstka hejtmana Václava Šlajse bylo v areálu plzeňské Techmania Science Center otevřeno první 3D Planetárium v České republice. To návštěvníkům mj. nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Plzeňský kraj Techmanii Science Center finančně podporuje již třetím rokem. Každý rok je z rozpočtu Plzeňského kraje pro její rozvoj vyčleněna částka ve výši 5 miliónů korun.

V novém 3D Planetáriu, které vzniklo hned vedle hlavní budovy Techmanie, objevíte na tisíci metrech čtverečních dvě projekční kupole, originální expozici i možnost nahlédnout do nitra architektonicky cenné stavby. Můžete zde poznat nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů, hmyzu nebo třeba nanovláken, a to interaktivně!

„Jsem přesvědčen, že supermoderní expozice v novém planetáriu přispěje k posílení zájmu o vědu a techniku u dětí a mládeže. Věřím, že tím stoupne i zájem o studium technických oborů na středních a vysokých školách,“ prohlásil Václav Šlajs během slavnostního zahájení.


Celkový pohled do sálu během slavnostního zahájení


Náměstek hejtmana Václav Šlajs během svého vystoupení


Václav Šlajs s moderátorem Karlem Šístkem


Přestřižení pásky - zleva ředitel Techmania Science Center Vlastimil Volák, primátor města Plzně Martin Baxa, rektorka ZČU v Plzni Ilona Mauritzová, generální ředitel ŠKODA TRANSPORTATION, a. s. Josef Bernard, biskup Plzeňské diecéze František Radkovský a náměstek hejtmana Václav Šlajs

První 3D Planetárium v České republice staví na třech základních pilířích, které rozvíjejí možnosti neformálního vzdělávání:

2D a 3D projekce snímků s astronomickou či geografickou tématikou pro různé věkové skupiny. Na vnitřní plochu kupole o průměru 14 metrů budou promítány populárně vzdělávací snímky konzultované např. s NASA a ukazující např. oblohu nad Plzní, výcvik astronauta, nebo krásy mlhovin, galaxií a miliony světelných let vzdálených sluncí.

Projekční globus Science On a Sphere nabídne originální demonstrační pomůcku, která ukáže např. vizualizace jednotlivých planet, změny zemské kůry, vlastnosti mořských proudů, rozložení sociální sítě Facebook ve světě atd.

Interaktivní expozice Vesmír představí 27 nových, z velké části autorských exponátů, které Techmania připravila pro snadné pochopení základních jevů a fenoménů z blízkého i vzdáleného vesmíru. Kromě vodíkové rakety, robotické ruky, Keplerových zákonů či pohybů planet se zde návštěvníci seznámí např. s gyroskopem, exponátem, jenž věrně simuluje pocity přetížení při startu rakety.