Pakt zaměstnanosti Plzeňského kraje se zaměřil na stavebnictví

23. září 2019 13:14, aktualizováno 12:14, Mgr. René Zeithaml

Na Středním odborném učilišti stavebním v Plzni se v pátek 20. září 2019 setkalo přes 40 zástupců stavebních firem a základních škol, aby společně hledali cesty, jak zvýšit zájem o stavební obory, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem žáků. A to navzdory tomu, že na trhu práce je řemeslníků akutní nedostatek a predikce ukazuje, že v nejbližších letech tomu nebude jinak. Součástí akce, kterou ve spolupráci se stavebním učilištěm a Plzeňským krajem pořádal Teritoriální pakt zaměstnanosti Plzeňského kraje, byla prezentace dat, nabídka služeb kariérového poradenství, představení možností spolupráce s učilištěm pro školy i firmy, ale také prezentace firem zaměřených na moderní trendy ve stavebnictví a spolupráci se školami.

Účastníci si prohlédli novou moderní halu odborného výcviku, která je jedním z významných opatření Plzeňského kraje na podporu stavebních oborů a řemesel. Setkání se uskutečnilo se záměrem doplnit tyto "tvrdé" investiční projekty dalšími aktivitami, které umožní nové kapacity optimálně využít. Základ těchto aktivit nepochybně tvoří spolupráce škol a firem, která má řadu podob a probíhá v různé kvalitě, přičemž pohled škol a firem se v mnohém liší. To jasně ukázal průzkum, který realizoval a zde představil Teritoriální pakt zaměstnanosti Plzeňského kraje a potvrdila i diskuse mezi učilištěm a firmami. Zatímco firmy mají zájem zejména o odborný výcvik žáků, a to v ucelenějších delších blocích vedoucích k užší specializaci, škola preferuje spíše systém kratších stáží umožňujících širší zaměření. Výzvu pro spolupráci škol a firem představuje věková struktura pedagogů stavebních oborů. Kritický nedostatek pedagogů by totiž mohlo zmírnit zapojení odborníků z praxe (viz ZDE). Sladění odlišných pohledů a priorit bude předmětem dalších jednání, která bude TPZ PK koordinovat s cílem podpořit komplexní oboustranně výhodnou spolupráci. Výstupem setkání byla domluva programu prvního jednání mezi učilištěm a firmou a několika akcí pro základní školy.

Fotogalerie: