Plzeňané si připomněli vznik Československa

29. října 2012 11:45, aktualizováno 10:45, Šárka Stará

94. výročí vzniku Československé republiky si Plzeňané tradičně připomněli při slavnostním shromáždění u Památníku národního osvobození na náměstí T. G. Masaryka v Plzni. Památku těch, kteří se o vznik samostatného Československa zasadili, přišli položením věnců uctít čestní hosté, ale také sokolové, junáci a zástupci legionářů. Slavnostní událost si i přes chladné počasí nenechaly ujít desítky návštěvníků.

Po doznění české státní hymny ke shromáždění promluvil poslanec Jiří Pospíšil, primátor Plzně Martin Baxa i náměstek hejtmana Plzeňského kraje Jiří Struček. Ten ve svém projevu připomněl události předcházející vzniku samostatné republiky a význam tehdejšího Československa v poválečné Evropě.

U příležitosti státního svátku byly uděleny Pamětní medaile Krajského vojenského velitelství Plzeň a proběhlo povýšení vojáků aktivních záloh.

Ředitel Krajského vojenského velitelství Plzeň plukovník generálního štábu Roman Kučera (vpravo)  předal společně s náměstkem hejtmana Jiřím Stručkem Pamětní medaile Krajského vojenského velitelství Plzeň.

Součástí vzpomínkové události bylo položení věnců k památníku T. G. Masaryka.

Také náměstek hejtmana Jiří Struček vzdal čest památce těch, kteří přispěli ke vzniku samostatného československého státu.

Na závěr oslav státního svátku prošel městem Průvod světel, který se vydal z Jagellonské ulice po Klatovské třídě až na náměstí Republiky. Tam oslavy vzniku ČSR vyvrcholily slavnostním ohňostrojem.