Plzeňský kraj je druhým nejlepším místem pro život

obrazek
08. listopadu 2013 11:45, aktualizováno 10:45, Mgr. René Zeithaml

Plzeňský kraj skončil na druhém místě ve srovnávacím průzkumu Místo pro život 2013. V roce 2011 se stal vítězem tohoto průzkumu.

K dosažení úspěchu přispěl především počet dětských hřišť, dobrovolných hasičů či atraktivita vysokých škol, kdy vysokým školám ve svém regionu zůstane věrný každý druhý student. Také pracovních příležitostí je v Plzeňském kraji více než v ostatních krajích ČR. Neplatí to však pro zdravotně postižené, v čemž si Plzeňský kraj oproti loňsku pohoršil. Mezi slabé stránky kraje patří také to, že na zdejší kulturní akce chodí méně lidí a mohou využít jen malého počtu koupališť.

Těší mě jak letošní umístění Plzeňského kraje, tak i to, že jsme od loňska poskočili o jednu příčku výš a zase jsme přiblížili úplnému vrcholu. Život se samozřejmě nevejde do tabulek a grafů, i přesto jsou pro nás výsledky výzkumu cenné a věřím, že mohou potěšit i obyvatele našeho kraje. Opravdu největším oceněním je totiž právě jejich spokojenost a zdravá hrdost na kraj, ve kterém žijí. Výzkum Místo pro život je letos po studii MasterCard, která se zabývala socioekonomickou úrovní krajů, už druhé vynikající hodnocení, podle kterého náš region patří mezi ty, kde se nejlépe žije. Chci za to poděkovat představitelům obcí a měst, firmám, univerzitě i všem ostatním, kdo k těmto výsledkům přispěli," říká hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec. 

Výsledky třetího ročníku výzkumu Místo pro život, který jednotlivé kraje hodnotí podle statistických dat i průzkumu mezi 1.400 respondenty a osmnácti respektovanými osobnostmi kolegia, zveřejnila agentura Datank. 


Vyhodnocení Plzeňského kraje v jednotlivých oblastech výzkumu

Srovnání spokojenosti lidí v Plzeňském kraji a ostatních krajích ČR

 
 

 Srovnání výsledků jednotlivých oblastí v kraji s názory lidí žijících v Plzeňském kraji

Místo pro život je společensky přínosný projekt mapující hodnotový žebříček a kvalitu života českého národa. Jeho hlavním cílem je maximálně a objektivně zmapovat kvalitu života v jednotlivých krajích České republiky a sledovat ji v dlouhodobém horizontu, iniciovat celospolečenskou diskusi o skutečných hodnotách, které naši občané vyznávají, a poukázat na nejlepší regiony a jejich úspěchy v hodnocených oblastech. Těmi jsou: Péče o děti a vzdělávání, Zdravotnictví a sociální sféra, Pracovní podmínky, Volnočasové aktivity a turismus, Rozvoj infrastruktury, Bezpečnost, Občanská společnost a tolerantnost, Ekologie a příroda. Do osmi hodnocených oblastí je zahrnuto 54 kritérií.

Princip hodnocení se opírá o tři hlavní pilíře: objektivní kritéria získaná z nezávislých zdrojů, průzkum prováděný mezi 1.400 obyvateli všech regionů a názory kolegia.

 Statistická data jsou získávána ze spolehlivých zdrojů, jako jsou Český statistický úřad, Centrální registr vozidel, Český hydrometeorologický ústav, CzechInvest, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo vnitra, Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti, Ústav pro informace a vzdělávání, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, krajské hygienické stanice nebo jednotliví provozovatelé MHD.

 Součástí hodnocení a výběru kraje s nejlepšími podmínkami pro život je i dotazníkové šetření mezi obyvateli ČR zaměřené na spokojenost v místě bydliště, kvalitu života a životní hodnoty a priority obyvatel v jednotlivých regionech ČR. V průzkumu mezi veřejnosti zodpoví otázky týkající se osmi zkoumaných oblastí a společně s kolegiem potom určí, která ze zkoumaných oblastí je nejdůležitější. Na základě dotazníkového šetření je vypočten hodnotový žebříček (průměrná procentní váha pro každou oblast), který pomůže najít Místo pro život 2013.

 Kolegium představuje panel 18 nezávislých osobností, které svými názory významně přispívají k celospolečenské debatě. Členy kolegia charakterizují různé životní zkušenosti i vyznávání různých životních hodnot, které však v souhrnu definují skutečnou kvalitu života. Mezi jeho členy patří například MUDr. Jan Pirk, přední český kardiochirurg, Petr Zahradník, ekonomický expert a člen NERV, Rut Kolínská, zakladatelka Sítě mateřských center nebo Martin Doktor, rychlostní kanoista a sportovní ředitel Českého olympijského výboru.

Další informace o srovnávacím průzkumu Místo pro život najdete ZDE.