Plzeňský kraj je připraven na nemocné zasažené virem Eboly

obrazek
26. srpna 2014 09:00, aktualizováno 08:00, Mgr. René Zeithaml

Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Plzeňského kraje je na situaci, že by se objevil případ nemocného zasaženého virem Eboly, připravena prostřednictvím protiinfekčního transportního programu, který zajišťuje péči všeobecně dostupnou, odbornou a odpovídající standardním evropským postupům.

U ZZS Plzeňského kraje byl v roce 2011 zřízen tzv. Bio Hazard Tým, jehož základním úkolem je transport nemocných s vysoce virulentní nákazou. Tým je tvořen lékařem, osmi záchranáři a čtyřmi řidiči zdravotnické záchranné služby. Všichni členové týmu mají k dispozici ochranný oblek, který poskytuje nejvyšší stupeň ochrany v kategorii ventilovaných obleků. 

K transportu nemocného zasaženého virem Eboly je určen Biovak EBV 30, který je vyroben z transparentní fólie uchycené na samonosné konstrukci. Připojená filtračně-ventilační jednotka poskytuje dostatečné množství filtrovaného vzduchu. Důležitou součástí jsou vstupy pro napojení infuzí, monitorů či dýchacího zařízení, tímto vybavením je zajištěno základní ošetření nemocného během transportu.

V případě, že se nemocný bude nacházet mimo nemocnici, např. v ordinaci praktického lékaře nebo přímo ve zdravotnickém zařízení, kontaktuje ošetřující lékař epidemiologa krajské hygienické stanice a infektologa nemocnice. Po stanovení nákazy či podezření na vysoce virulentní nákazu – Ebola je neprodleně kontaktováno operační středisko Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje, jejímž úkolem je zajistit včasný a bezpečný transport nemocného do stacionárního zařízení, určeného pro léčbu takto postižených.

V Plzeňském kraji v současné době není žádné zdravotnické zařízení pro léčbu nemocného zasaženého virem Eboly. Pacient je transportován do specializovaných terapeutických center, která jsou ve Fakultní nemocnici Na Bulovce v Praze na infekční klinice nebo v Centru biologické ochrany v Těchoníně v Orlických horách.

 


Horečka Ebola je jedním z nejfatálnějších onemocnění, s jakým se lidé kdy setkali. Toto velmi závažné onemocnění způsobuje vir ze skupiny filovirů. Nyní jsou známy čtyři kmeny virů Eboly a vyskytuji se v tropické Africe. Nemoc má jméno po řece Ebola, u níž byl v roce 1976 vir objeven. Z člověka na člověka se přenáší tělními tekutinami (krev, sliny, ejakulát, poševní sekret, pot, slzy). Proniknutí viru přes neporušenou kůži nebylo prokázáno, sliznicemi už se však virus do těla dostává relativně snadno. Primární zdroj nákazy není znám. Nemoc propukne náhle vysokými teplotami, bolestmi hlavy a svalů, po několika dnech se objeví křeče a poruchy srážlivosti krve. V závěrečné fázi tropické nemoci upadá nemocný do šoku, smrt nastává v důsledku selhání všech životně důležitých orgánů. V současné době neexistuje proti Ebole žádná vakcína ani léčba. Účinnost všech známých virostatik je prakticky nulová nebo velmi slabá. Jádro léčby spočívá pouze v intenzivní péči a podpůrné terapii.