Plzeňský kraj podporuje technické obory

obrazek
19. listopadu 2013 17:51, aktualizováno 21. listopadu 2013 12:30, Mgr. René Zeithaml

Dalších asi sedmdesát žáků získalo 19. listopadu 2013 v rámci projektu Podpora technického a přírodovědného vzdělávání v Plzeňském kraji kufříky s nářadím. Předání se uskutečnilo za účasti představitelů kraje, univerzity i Regionální hospodářské komory Plzeňského kraje v aule Střední průmyslové školy strojnické a Střední odborné školy profesora Švejcara v Plzni. Vybavit na začátku studia žáky nářadím, to je jeden z mnoha způsobů, jak chce kraj motivovat děti vycházející ze základních škol, aby se při volbě střední školy rozhodly pro strojírenské, elektrotechnické nebo stavební obory. Sady nářadí tak letos převezme celkem 580 žáků prvních ročníků technických oborů zakončených výučním listem.  

Do projektu Podpora technického a přírodovědného vzdělávání je letos zapojeno čtrnáct středních škol v plzeňském regionu, které vzdělávají žáky ve tříletých technických oborech.

Jedná se o školy:

  • Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Horšovský Týn, Littrowa 122
  • Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Sušice II, U Kapličky 761
  • Střední odborné učiliště elektrotechnické, Plzeň, Vejprnická 56
  • Střední odborné učiliště stavební, Borská 55, 301 00 Plzeň
  • Střední odborné učiliště, Domažlice, Prokopa Velikého 640
  • Střední průmyslová škola dopravní, Plzeň, Karlovarská 99
  • Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň, Klatovská 109
  • Střední průmyslová škola Tachov, Světce 1
  • Střední průmyslová škola, Klatovy, nábřeží Kpt. Nálepky 362, 339 01 Klatovy 3
  • Střední škola, Bor, Plzeňská 231
  • Střední škola, Horní Bříza, U Klubu 302
  • Střední škola, Kralovice, nám. Osvobození 32
  • Střední škola, Oselce 1, 335 01 Nepomuk
  • Střední škola, Rokycany, Jeřabinová 96/III

Podpora je zaměřena na obory strojní, elektrotechnické a stavební. Ve stavebnictví jsou podporovány obory zedník, instalatér, tesař, pokrývač a kamnář, v elektrotechnice elektrikář, elektromechanik pro zařízení a přístroje, elektrikář - silnoproud a ve strojnictví potom obory mechanik opravář motorových vozidel, klempíř, obráběč kovů, strojní mechanik a autolakýrník.

Školy obdrží pro své žáky prvních ročníků technických oborů zakončených výučním listem celkem 580 sad ručního nářadí. Nářadí žáci využijí nejen při výuce, ale i k vlastní potřebě. Finančně projekt podpořila společnost Net4Gas, s.r.o.

Sady nářadí už si převzali žáci SOU Domažlice při příležitosti dne otevřených dveří a žáci SPŠ Tachov během akce Kam na školu? Kam do učení? Kam za vzděláním? Podobným způsobem budou v průběhu listopadu předány sady nářadí i dalším žákům.

„Chceme, aby žáci i jejich rodiče věděli, že výběrem technického oboru si mladí lidé vlastně předem zajišťují pracovní místo," říká náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro školství, sport, kulturu a cestovní ruch Jiří Struček. „O absolventy technických oborů je ze strany firem velká poptávka," vysvětluje.


Kufříky předali žákům náměstci hejtmana PK Ivo Grüner a Jiří Struček

Za účelem propagace technického vzdělávání Plzeňský kraj vyhlašuje už od roku 2010 soutěž pro žáky základních a středních škol Řemeslo má zlaté dno. Letos poprvé byla vyhlášena také soutěž Technika má zlaté dno, kam mohli žáci středních škol ještě do minulého týdne zasílat samostatně vytvořený plakát, multimediální aplikaci, hru nebo návrh webových stránek.

Příští rok v lednu bude také vyhodnocena Technická olympiáda Plzeňského kraje - soutěž školních týmů středních škol v řešení tematických okruhů technických problémů stanovených Západočeskou univerzitou v Plzni. Minimálně dvojčlenné týmy škol se do soutěže přihlašovaly do konce září, nyní mají čas do 20. prosince 2013. To je termín, do kdy musejí odevzdat práce na Západočeskou univerzitu. 

V letošním roce Plzeňský kraj vyhlásil také dotační program Motivace pro technické vzdělávání mládeže Plzeňského kraje v roce 2013. Jeho cílem je zvýšit motivaci žáků základních škol ke studiu technických oborů formou poskytnutí neinvestičních finančních prostředků středním školám vyučujícím technické obory, ale také zvýšit motivaci středních škol k prezentování technických oborů a zvýšení zájmu o technické obory. „Jedná se o prostředky, které získávají střední školy, které pracují se žáky základních škol, a to v oborech elektrotechnických, stavebních, zpracování kovových materiálů a zpracování dřeva. Prostřednictvím těchto technických kroužků pro tří- až sedmičlenné skupiny žáků, které probíhají minimálně dvě hodiny týdně po dobu dvou měsíců, se žáci základních škol seznamují s danou problematikou i se školou, kterou by později mohli navštěvovat," vysvětluje náměstek hejtmana Plzeňského kraje Jiří Struček.