Poklep na základní motor symbolicky zahájil výstavbu výzkumného centra RICE

obrazek
12. června 2014 14:46, aktualizováno 13:46, Mgr. René Zeithaml

Symbolickým poklepem na základní "motor" byla ve středu 11. června 2014 zahájena výstavba Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE), které je součástí Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni. Slavnostního zahájení stavby se zúčastnila rektorka Západočeské univerzity v Plzni Ilona Mauritzová, hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs, primátor města Plzně Martin Baxa a další významní hosté.

Jsem hrdá na to, že v areálu Západočeské univerzity vzniká výzkumné centrum světových parametrů. A protože jsme univerzitou euroregionu, ani jeho působnost se neomezuje pouze na Plzeň a Plzeňský kraj, ale může nabízet širokou škálu odborných i expertních služeb řadě firem v České republice i v zahraničí," uvedla rektorka ZČU Ilona Mauritzová. Hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs ve své řeči zmínil důležitost rozvoje technických oborů v našem regionu. „Náš kraj je nejúspěšnějším krajem v České republice a to také díky tomu, že zde máme Západočeskou univerzitu. Velmi mě těší, že mohu být přítomen na začátku výstavby významného výzkumného střediska, které zvýší prestiž univerzity, potažmo celého kraje," řekl Václav Šlajs.

Důvod, proč se nepoklepával základní kámen, ale základní motor vysvětlil proděkan pro vědu a strategii Fakulty elektrotechnické a vědecký ředitel RICE Zdeněk Peroutka: „Základní motor je symbolem představujícím tradici elektrotechnického průmyslu, na kterou v našich laboratořích navazujeme a rozvíjíme ji dál." Proděkan dále vysvětlil, čím se výzkumníci zabývají a kde je možné se s výsledky jejich práce setkat. „Pracujeme například na nových technologiích pro elektrárny nebo nových senzorech pro medicínu či armádu, které v praxi pomáhají zachraňovat lidské životy. S výsledky našeho výzkumu se každý může setkat v běžném denním životě při jízdě tramvají, trolejbusem nebo hybridním autobusem. Máme velké ambice a soustu nápadů; abychom je mohli přenést do reálného života, potřebujeme k tomu špičkový tým, silné průmyslové partnery a dobré projekty," dodal Peroutka s tím, že RICE má již nyní zajištěno základní financování až do roku 2019.

Výzkumné centrum RICE funguje na Fakultě elektrotechnické ZČU od roku 2010, vědeckým týmům ale doposud chybělo zázemí vlastní budovy. Součástí nové stavby budou speciální laboratoře včetně světově unikátní halové laboratoře a zkušebny vysokonapěťové výkonové elektroniky a dopravní techniky, kde bude možné zkoumat a testovat nová zařízení až do 31 kV/4 MW. Výzkumný tým RICE čítá v současnosti okolo 160 výzkumníků, kteří pracují na nových koncepcích pohonů, zejména pro dopravní techniku a náročné průmyslové aplikace, věnují se materiálovému výzkumu se zaměřením na organickou elektroniku či inteligentní senzory, vyvíjejí nová zařízení a technologie pro zvyšování účinnosti výroby elektrické energie a tepla a zaměřují se na vývoj nových diagnostických metod. Celková výše dotace projektu RICE činí 625 mil. Kč (85% z fondu EU a 15% ze státního rozpočtu ČR), z toho náklady na stavbu budovy představují cca 370 mil. Kč.

Fotogalerie: