Školící akce „Management naléhavých stavů v přednemocniční neodkladné péči“

obrazek
10. listopadu 2014 14:40, aktualizováno 13:40, Mgr. René Zeithaml

Vzdělávací a výcvikové středisko Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje (ZZS) uspořádalo 3. a 4. listopadu 2014 dvoudenní odbornou školící akci "Management naléhavých stavů v přednemocniční neodkladné péči". Vzdělávací akce v seminární místnosti novostavby ZZS Plzeňského kraje v Plzni se zúčastnilo celkem dvacet čtyři záchranářů z České a Slovenské republiky – lékaři, zdravotní sestry, záchranáři a dispečeři ze zdravotnických záchranných služeb z Vysočiny, Jihočeského, Středočeského, Libereckého a Moravskoslezského kraje a Falcku Košice.

„V teoretické přednáškové části kurzu jsme posluchače seznámili s vybranými život ohrožujícími stavy a situacemi v první linii a předali jim doporučení, jak v urgentních situacích uvažovat a postupovat k jejich efektivnímu řešení. Do vlastní praxe je více než žádoucí adoptovat princip, že i v sebesložitější klinické situaci se má vždy postupovat strukturovaně a plánovitě," uvedl k obsahu vzdělávacího sympozia ředitel ZZS Plzeňského kraje Roman Sviták.

V teoretické a praktické části kurzu předávali záchranáři Vzdělávacího a výcvikového střediska svým kolegům zkušenosti s novými trendy z urgentní medicíny. Největší zájem byl o blok neinvazivní plicní ventilace, o metodu, kterou lze již v přednemocniční neodkladné péči stabilizovat nemocné s akutní dušností, jenž představuje velmi významnou skupinu pacientů, o něž se starají týmy zdravotnických záchranných služeb v obou zemích: ČR a SR. V Plzeňském kraji má tato skupina rizikových nemocných reálnou šanci na uzdravení, neboť ve všech sanitních vozech jsou dýchací přístroje, které umožňují provádět neinvazivní plicní ventilaci již v sanitním voze během transportu nemocného do zdravotnického zařízení. Tento parametr ukazuje na velmi dobrou spolupráci ZZS Plzeňského kraje se svým zřizovatelem Plzeňským krajem, dokumentuje podporu vzdělávání a organizování odborných akcí. Toto vše vede k trvalému zvyšování kvality přednemocniční neodkladné péče v Plzeňském kraji. Celý kurz proběhl ve velmi přátelské atmosféře. Byla zde diskutována všechna velmi užitečná témata pro denní zdravotnickou praxi. Záchranáři Plzeňského kraje slíbili svým kolegům tuto vzdělávací akci prezentovat v sídlech jejich zdravotnických záchranných služeb – předávání know-how těsně souvisí s kvalitou péče.

Vzdělávací akce přinesla doporučení, na co myslet u kritických stavů především, co dělat vždy, jak v dané situaci postupovat ve prospěch nemocného lépe a co nedělat nikdy," uvedl Roman Sviták o akci, která opět potvrdila, jak je důležité se neustále vzdělávat a sledovat stav poznání.