Smlouva na sanaci kontaminovaného území Plzeň - Libušín podepsána

07. května 2013 23:15, aktualizováno 09. května 2013 15:26, Šárka Stará

Krajský radní pro životní prostředí Václav Štekl v úterý 7. května 2013 na krajském úřadě podepsal se zástupci společnosti Dekonta smlouvu na veřejnou zakázku Sanace kontaminovaného území Plzeň – Libušín. Předmětem smlouvy je provedení sanace staré ekologické zátěže a provedení sanačního monitoringu v prostoru bývalého areálu podniku Prádelny a čistírny města Plzně, státní podnik. Celková cena sanace bude 43 959 131 Kč.

„Jsme rádi, že se nám zakázku podařilo vysoutěžit bez toho, že by se někdo proti výsledkům odvolal,“ řekl radní pro oblast životního prostředí Václav Štekl. „Jsme poctěni a připraveni dostát našim závazkům tak, jak jsme deklarovali v naší nabídce,“ uvedl člen představenstva společnosti Dekonta Robert Raschmann.

(zleva) Vedoucí odboru životního prostředí KÚPK Martin Plíhal, zástupci firmy Dekonta Robert Raschmann a Jan Vaněk a radní pro oblast životního prostředí Václav Štekl se sešli za účelem podpisu smlouvy na sanaci ekologické zátěže v Plzni - Libušíně.

O zadání veřejné zakázky rozhodla Rada Plzeňského kraje už 8. dubna 2013. V úterý 7. května 2013 tedy byla smlouva se zástupci společnosti Dekonta, vedoucího účastníka sdružení Sanace Plzeň – Libušín, podepsána.

Projekt řeší sanaci horninového prostředí a podzemní vody znečištěné chlorovanými a ropnými uhlovodíky v prostoru bývalého areálu státního podniku Prádelny a čistírny města Plzně v katastrálním území Hradiště u Plzně. Náprava bude spočívat v odtěžení kontaminované horniny a jejím zneškodnění v souladu s platnými právními předpisy, zavezení jámy inertním materiálem, odčerpání a vyčištění kontaminovaných podzemních vod a využití inovativních postupů ke snížení koncentrace znečištění.

(zleva) Robert Raschmann a a Václav Štekl

„Majitel areálu se k akci staví příznivě, takže spolupráce s ním by měla být dobrá,“ řekl po podpisu smlouvy Martin Plíhal, vedoucí odboru životního prostředí Krajského úřadu Plzeňského kraje.

Celková cena sanace bude nejvýše 43 959 131Kč (s DPH). Plzeňský kraj podal žádost o poskytnutí podpory z Operačního programu Životní prostředí v srpnu 2012 v rámci 40. výzvy OPŽP. Až 90% uznatelných nákladů tak bude spolufinancováno Evropskou unií – Fondem soudržnosti a Státním fondem životního prostředí ČR, zbývající část nákladů uhradí Plzeňský kraj.

Ukončení sanačních prací se předpokládá v září 2015.