Soutěž Řemeslo má zlaté dno zná vítěze

26. května 2016 16:13, aktualizováno 15:13, Mgr. Alena Marešová

Mechová chaloupka, robot či stolek do vinotéky. To jsou vítězné výrobky ve třech kategoriích soutěže „Řemeslo má zlaté dno“. Rukodělná soutěž se koná pod záštitou hejtmana Plzeňského kraje Václava Šlajse. Slavnostní předání cen vítězům se uskutečnilo ve čtvrtek 26. května v Techmania Science Center v Plzni.

Podpora řemeslné zručnosti dětí, zvýšení zájmu žáků o technické obory a popularizace řemeslných oborů, to jsou ve stručnosti cíle soutěže „Řemeslo má zlaté dno", kterou každoročně vyhlašuje Plzeňský kraj. Soutěž je vyhlašována ve třech kategoriích (1. kategorie: 1. až 5. třída, 2. kategorie: 6. až 9. třída ZŠ, 3. kategorie: 1. až 2. ročník SŠ) a přihlásit se mohou žáci, kteří vytvořili vlastnoručně výrobek bez pomoci dospělých. „Mohou to být hračky, suvenýry, vyučovací pomůcky, oděvní doplňky, vybavení do domácnosti, hlavolamy a podobně. Letos se přihlásilo 50 škol, s celkem 75 výrobky a mohu říci, že porota měla těžkou práci, všechny výrobky byly velmi kvalitní," říká vedoucí Odboru školství, mládeže a sportu KÚPK Jaroslava Havlíčková.

V první kategorii vyhrála Tereza Nágrová, která vyrobila mechovou chaloupku. Nejvyšší cenu v druhé kategorii obdržel Jan Czapek za robota a ve třetí kategorii se jako první umístila Michaela Voráčková a její stolek do vinotéky. V každé kategorii byli odměněni tři nejlepší žáci. Kromě toho byla předána cena hejtmana, kterou obdržela Šárka Pokorná za výrobek s názvem „Věčná krása".

Slavnostního vyhlášení cen se zúčastnil hejtman Václav Šlajs, radní Jaroslav Šobr, prorektor ZČU Ladislav Čepička a ředitel Techmania Science Center Vlastimil Volák. „Doufám, že je mezi vámi budoucí Emil Škoda, František Křižík nebo Josef Hlávka," řekl hejtman v úvodu a dodal: „Pracemi, které jste do soutěže přihlásili, reprezentujete nejen sebe a školu, ale dáváte také motivaci ostatním ke studiu techniky. Mladí lidé by se neměli bát studia techniky, protože v technice je budoucnost."

V rámci ocenění výrobků v soutěži „Řemeslo má zlaté dno" bylo předáno také ocenění studentovi Fakulty elektrotechnické ZČU v Plzni. Student Aleš Stupka obdržel cenu za závěrečnou bakalářskou práci - Teslův transformátor s audio modulací. Tato práce vznikla jako závěrečná bakalářská práce na Fakultě elektrotechnické ZČU v Plzni. Později byl její druhý exemplář vyroben pro Regionální inovační centrum elektrotechniky. Podstatou práce bylo navrhnout a zkonstruovat funkční prototyp zařízení a vyrobit mechanickou konstrukci. Zařízení bylo úspěšně oživeno s maximálním příkonem 2600W, vyfoceno termokamerou, vyhodnoceny případné škodlivé účinky pro člověka. Zároveň byli za reprezentaci Plzeňského kraje na místě oceněni také žáci, kteří dosáhli výborných výsledků v mezinárodních nebo celostátních soutěžích odborných dovedností v technických oborech ve školním roce 2015/2016.

Fotogalerie:

Kompletní výsledky soutěže Řemeslo má zlaté dno

I. kategorie (1. stupeň ZŠ 1. až 5. třída)

Mechová chaloupka
Tereza Nágrová
Ludvíka Očenáška Dolní Bělá
Lokomotiva s vagónem
Tadeáš Šafránek
Základní škola a Odborná škola,
Horšovský Týn, Nádražní 89
Prázdninový deník - album
Tereza Luftová
1. základní škola Plzeň, Západní 18

II. kategorie (2. stupeň ZŠ 6. až 9. třída ZŠ)

Robot
Jan Czapek
4. základní škola Plzeň, Kralovická 12
Dřevěná police s keramickými šuplíky
Michal Zikmund
Základní škola speciální, Plzeň, Skupova 15
Hmyzí hotel
Adam Vlasák
15. základní škola Plzeň, Terezie Brzkové 33-35

III. kategorie (1. a 2. ročník středních škol)

Stolek do vinotéky
Michaela Voráčková
Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu,
Plzeň, Nerudova 33

Hrací deka s hrazdičkou
Michaela Kasíková
Odborná škola výroby a služeb, Plzeň, Vejprnická 56
Cena náměstka hejtmana pro oblast školství, sportu a cestovního ruchu
Dřevěná kazeta na šperky
Radek Matějka
Střední škola a Základní škola, Oselce
Cena odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Plzeňského kraje v I. kategorii
Domeček pro ježky
Viktoria Vice
Základní škola Nýrsko, Školní ulice
Cena odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Plzeňského kraje v II. kategorii
Esp Watch v 1.0 + barevná hudba
Pavel Schejbal
22. základní škola Plzeň,
Na Dlouhých 49
Cena odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Plzeňského kraje v III. kategorii
Sada šperků
Pavlína Kovářová
Střední zdravotnická škola
a Vyšší odborná škola zdravotnická,
Plzeň, Karlovarská 99
Cena Techmania Science Center o.p.s.
Převody
Josef Ovčačík