Světový pohár v kolové bude 16. května hostit Plzeň

17. dubna 2015 08:10, aktualizováno 07:10, Mgr. Alena Marešová

Po dlouhých pětatřiceti letech zavítá do Plzně vrcholná mezinárodní akce v kolové. Třetí květnovou neděli bude Městská hala na Slovanech hostit úvodní podnik osmidílného seriálu Světového poháru (SP) 2015.

O konečné prvenství bude usilovat deset dvojic ze šesti zemí, své zastoupení bude mít i pořadatelský Start VD Plzeň. Jeho barvy budou hájit extraligoví účastníci Ondřej Kydlíček s Janem Reindlem. Prvně jmenovaný má již dokonce za sebou dvanáct účastí na turnajích SP v letech 2011 až 2013 po boku Hynka Štěrby. Zajímavostí je, že v roce 1980, kdy Plzeň pořádala turnaj Evropského poháru, reprezentoval Ondřejův otec Pavel. S Pavlem Houdkem tehdy obsadili šestou pozici.

Mimo zmiňované domácí dvojice a dalších dvou českých celků se turnaje zúčastní páry z Německa, Švýcarska, Rakouska, Francie, Belgie. Startovní pole představuje vynikající konkurenci. Šest dvojic totiž skončilo v celkovém pořadí loňského žebříčku SP v první desítce!

Nejzářnější trio se na západě Čech představí v českých barvách. Diváci uvidí především exmistry světa z roku 2004 Pavla Šmída a Petra Skotáka.  Tito Brňané navíc skončili na světovém šampionátu ještě čtyřikrát třetí, naposledy vloni v listopadu v Brně. Třetím mistrem světa, a dokonce dvojnásobným, je Jiří Hrdlička. Ten se z duhového trikotu radoval v r. 2003 s Miroslavem Bergerem a o pět let později s Radimem Hasoněm. Aktuálně ovšem tento držitel dalších dvou stříbrných medailí (2005 s Bergerem, 2006 s Böhmem) nastupuje s Pavlem Loskotem.

Ze zahraničních účastníků má na svém kontě nejvíce mezinárodních úspěchů rakouský pár Simon König - Florian Fischer. V celkovém hodnocení SP skončili třikrát na medailových pozicích, v roce 2011 dokonce dlouhodobé pořadí ovládli. König má ve své sbírce navíc pět bronzových kovů z mistrovství světa mezi roky 2004 až 2009. Všechny ale vybojoval po boku Dietmara Schneidera.

Rozpočet květnového turnaje šplhá k částce 200 000 Kč, hlavním finančním garantem je Plzeňský kraj. Hrát se začne v 11:00 hodin boji ve dvou základních pětičlenných skupinách. Hlavní část turnaje pak odstartuje v 17:00 hodin slavnostním zahájením a od 18:15 hod se celky utkají v duelech o konečná umístění. Finále by mělo přijít na řadu krátce po dvacáté hodině.

Každá dvojice má ve Světovém poháru právo startu nejvýše ve čtyřech kolech. Po Plzni se světová kolová zastaví ještě v Denkendorfu (Něm.), Tokiu, Altdorfu (Švýc.), Svitávce, Krofdorfu (Něm.), St. Gallenu (Švýc.) a Höchstu (Rak.). Pohárové finále nejlepší desítky pak bude hostit 5. prosince švýcarský Mosnang.

Účastníci SP v Plzni (16. května, Městská hala na Slovanech):

Martin Lingg, Jürgen Türtscher (RV Dornbirn), Simon König, Florian Fischer (RC Höchst II, vš. Rakousko), André Kopp, Manuel Kopp (RVS Obernfeld ), Gerhard Mlady, Bernd Mlady (RMC Stein, vš. Německo), Frédéric Doell, Stéphane Bauer (VC Cronenbourg, Fr.), Niels Dirikx, Brecht Damen (HZG Beringen, Belgie), Severin Waibel, Benjamin Waibel (RMV Pfungen, Švýc), Petr Skoták, Pavel Šmíd (Favorit Brno), Jiří Hrdlička, Pavel Loskot (SC Svitávka), Ondřej Kydlíček, Josef Reindl (Start VD Plzeň, vš. Česká rep.).