V Chanovicích proběhl Den řemesel

obrazek
08. července 2019 10:19, aktualizováno 09:19, Bc. Eva Mertlová

Počet obyvatel pošumavských Chanovic je 400 trvale bydlících lidí. V sobotu 6. července se však počet lidí v této vesnici zvýšil desetinásobně. Bylo zde na 500 řemeslníků, kumštýřů, hudebníků, umělců, pořadatelů a přibližně 4 500 návštěvníků. Své umění sem na pozvání pořadatelů Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech, které zřizuje Plzeňský kraj, a Obce Chanovice přijelo předvádět 90 tradičních českých rukodělných řemeslných dílen: kováři, tkalci, řezbáři, košíkáři, perníkáři, bylinkáři, šperkaři, truhláři, přadleny, skláři, zbrojíři, tesaři, cukráři, hrnčíři, keramici, sekerníci, pivovarníci, kuchaři, soukeníci, hračkáři, koláři a další.  

"Zvány jsou jen kvalitní dílny pracující tradičními českými postupy, z tradičních českých materiálů a vycházející z tradičních českých vzorů lidového řemesla. Jedná se především o řemeslníky z jihozápadních Čech. Své umění však představili i někteří Nositelé tradice lidových řemesel z celé ČR vyznamenaní ministrem kultury," uvedl starosta Chanovic Petr Klásek. 

Den řemesel, letos již 17. ročník, probíhal v obecním zámeckém areálu a ve skanzenu, který 26 let buduje klatovské muzeum. "Jedná se o jediný dlouhodobě a cíleně budovaný záchranný skanzen lidové architektury v Plzeňském kraji," doplnil starosta Klásek.

O doprovodný program se postarali šermíři ze skupiny Korbel z Domažlic, děvčata ze skupiny historického tance Mericia z Boru u Tachova, loutkáři divadla Tyjátr z Horažďovic, hudební skupina Nektar Boys z Horažďovic, ve skanzenu hráli "Strakoničtí dudáci".

Pro děti byla připravena hojně využitá tvořivá a hravá dílna v zámeckém parku, o což se postarala skupina místních žen. Děti i dospělí si také vyzkoušeli stabilitu v lanovém centru. Rodiče s dětmi měli možnosti vyzkoušení řemesel u některých předvádějících řemeslníků, což hojně využívali.

Fotogalerie

               

Otevřeny byly pro všechny návštěvníky aktuální výstavy z programu 25. ročníku Kulturního léta. Tyto výstavy mohou zájemci navštívit o prázdninách každý den, včetně pondělků.

- na zámku výstava "Když jsem šel z hub …" zapůjčená z rokycanského muzea.

- v Konírně výstava "Obrazy – Valentin Horba a Josef Duspiva", dvou jihočeských výtvarníků.

Otevřeny byly také stálé expozice "Galerie Nositelů tradice lidových řemesel", "Expozice lidových řemesel Pošumaví" a "Historická místnost zámku".

Nechybělo také občerstvení v duchu tradiční české kuchyně Pošumaví. V zámeckém hospodářském dvoře byly pochoutky na místě pečené a smažené, ve skanzenu pak speciality uzenářů a pivní lahůdky pivovaru z Blatné, něco sladkého z domácích kuchyní a s dobrou kávou na nádvoří zámku.

Samostatně bylo možné navštívit rozhlednu na vrchu Chlumu s mottem "Prácheňsko jako na dlani", zhruba 10 minut chůze od zámku kolem skanzenu, nebo 2 kilometry po okružní naučné stezce "Příroda a lesy Pošumaví".

Akce by se nemohla konat bez spolupráce z lidmi ze Základní školy a mateřské školy v Chanovicích, Spolku Panoráma, Vlastivědné společnosti Regio Klatovy, Sboru dobrovolných hasičů Chanovice, desítek přátel obce a dobrovolníků z řad občanů a mládeže v obci. Jednalo se o společné setkání a bez sounáležitosti všech zúčastněných by nebylo možné ho uspořádat. Účast řemeslníků plzeňského regionu byla podpořena Plzeňským krajem. Účast Nositelů tradice lidových řemesel byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky.

Velké poděkování patří sv. Petrovi za příjemné teplé letní počasí. To přispělo k celkové pohodě a příjemnému pobytu lidí na Dni řemesel, k přátelských setkáním a odpočinkové naučné akci - pohoda. Den řemesel dělají pořadatelé též jako poctu našim pracovitým a zručným předkům.