V Plzni byl zahájen 27. ročník festivalu Finále Plzeň

29. dubna 2014 10:46, aktualizováno 09:46, Mgr. René Zeithaml

V Měšťanské besedě v Plzni byl 27. dubna 2014 zahájen 27. ročník filmového festivalu Finále Plzeň, který potrvá do 3. května. Slavnostního zahájení se za Plzeňský kraj zúčastnil radní pro kulturu a neziskové organizace Jaroslav Šobr. Podívat se přišel i náměstek hejtmana Jiří Struček a radní Zdeněk Honz. „Finále si v příštím roce, kdy bude Plzeň městem kultury, zaslouží, aby se rozzářilo," uvedl ředitel městské společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek. Podle něj vzniká na příští rok řada nápadů, jako příklad Noc krátkých filmů.

Festival zahájila česká předpremiéra filmu Hany, prvního českého filmu natočeného na jeden záběr.

Letos opět nabídne festival kompletní českou filmovou hranou produkci od loňského dubna do dubna 2014, výběr nejzajímavějších dokumentů z let 2013 a 2014, unikáty z archivů, retrospektivy a pocty osobnostem. Se současnými českými celovečerními a dokumentárními novinkami se o Zlatého ledňáčka utkají poprvé i slovenské filmy. Samostatnou soutěžní kategorii bude na festivalu mít poprvé také česká a slovenská televizní tvorba.

Více informací najdete na www.festivalfinale.cz

Foto: Pavel Vigh