V Plzni proběhl kulatý stůl Svazu průmyslu a dopravy ČR se zástupci regionálních firem Plzeňského a Jihočeského kraje

obrazek
06. února 2013 18:02, aktualizováno 19:28, Mgr. René Zeithaml

Ve čtvrtek 31. ledna 2013 se sešli v Plzni u kulatého stolu Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) zástupci téměř tří desítek regionálních firem. Za Plzeňský kraj se akce zúčastnil náměstek hejtmana PK pro oblast regionálního rozvoje, fondů EU a informatiky Ivo Grüner. Nejvíce diskutovaným tématem byl nedostatek technicky vzdělaných pracovníků. Firmy by uvítaly lepší koordinaci podpory technického školství ze strany Plzeňského kraje.

V Plzeňském a v Jihočeském kraji proběhlo lednové šetření SP ČR. Z něj vyplývá, že dvě třetiny firem v Plzeňském kraji považují nedostatek pracovníků technických profesí za překážku v jejich podnikání, z toho více jak polovina z 81 respondentů jej považují za velkou překážku podnikání. Podobná situace z hlediska názorů podnikatelské sféry je v Jihočeském kraji, kde zmíněný nedostatek považují za překážku podnikání téměř dvě pětiny ze zúčastněných 45 respondentů.

Vnímám velký zájem firem o to, aby se propojily veškeré aktivity podpory technického vzdělávání, které jsou v kraji. Chceme se v tom angažovat. Budeme se také snažit, aby téma bylo přítomno na krajské tripartitě," uvedl k závěrům kulatého stolu Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Jak totiž vyplynulo ze zmíněného šetření, více jak dvě pětiny firem Plzeňského kraje by si přály výraznější aktivity krajské tripartity, a to za účasti Svazu průmyslu a dopravy ČR. Mimo toho dvě pětiny respondentů uvedly, že o existenci krajské tripartity nic neví. V případě Jihočeského kraje je tento podíl vyjádřen třemi pětinami a jednou pětinou respondentů.

Vidíme řadu aktivit, ale výsledky tomu neodpovídají. Potřebujeme výraznou koordinaci, a to ze strany kraje," uvedl k tématu Jan Voch, personální ředitel Daikin Industries Czech Republic.

V souvislosti s požadavkem na lepší koordinaci navrhnul Václav Liška, ředitel Výzkumného a zkušebního ústavu Plzeň, že by bylo potřebné setkání zástupců hejtmanství a firem, například ohledně podpory duálního systému.

Generální ředitel Kovohutě Rokycany Miloš Tuček vyzval k výraznější propagaci technických oborů a k motivaci žáků. Podobný názor vyslovil prorektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Šimandl či jednatel TGS nástrojárna Václav Diviš.

Chybí nám strojní kováři, slévači, obráběči kovů, taviči na pece, tedy lidí v oborech, které proslavily Plzeň," poznamenal Pavel Rastislav, personální ředitel Pilsen Steel. Na problém nedostatku a přestárlosti řidičů autobusů poukázal i Miroslav Hucl, generální ředitel ČSAD autobusy Plzeň a na chybějící soustružníky a další profese také Libor Kraus, předseda představenstva a finanční ředitel COMTES FHT.

V reakci na požadavky zástupců firem vyjádřil připravenost Plzeňského kraje aktivněji koordinovat podporu technického školství roli přítomný náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner. „Jsme připraveni převzít aktivněji tuto úlohu," uvedl. Dodal také, že je nachystán pilotní projekt komunikace odborných škol a ostatních škol, který by měl postupně zahrnout i firmy. Vedle toho má kraj dva programy: "Motivace pro technické vzdělávání", kdy se v odborných středních školách budou vytvářet zájmové kroužky, kam můžou docházet žáci ze základních škol, a také "Řemeslo má zlaté dno".

K tomu připomněla ředitelka regionální kanceláře agentury CzechInvest Kamila Malá, že v červnu bude organizována série workshopů se zaměřením právě na technické obory a jejich podporu.


(zleva:) Ivo Grüner (náměstek hejtmana PK pro oblast regionálního rozvoje, fondů EU a informatiky), Jaroslav Hanák (Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR) a Zdeněk Liška (generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy ČR)

Závěry dotazníkového šetření v Plzeňském a Jihočeském kraji jsou k dispozici na adrese http://prezi.com/l3fkbsl0xobm/kraje-vam-to-reknou/