Výstava Má vlast 2012

16. května 2012 16:18, aktualizováno 22. května 2012 13:37,

Slavnostní setkání krajů na Vyšehradě zahájilo v sobotu 12.května čtvrtý ročník jedinečné akce svého druhu v České republice - národní výstavu Má vlast 2012. Výstava fotografií zvelebování opomíjených míst je společným dílem lidí z celé země. Prokazuje úctu k práci těch, kdo odpovědně pečují o krajinu svého domova. Přispívá k posílení osobního i národního sebevědomí a k šíření dobré pověsti naší země v zahraničí.

Vystavovatelé představili na Vyšehradě místní kulturu a ochutnávku krajových specialit. Patronka ročníku Blanka Stehlíková zahájila výstavu Má vlast i výstavu kreseb svého otce Ladislava Stehlíka, „básníka domova“, doprovázenou fotografiemi Marie Dajčové. Partnerem letošního ročníku je Plzeňský kraj v čele s hejtmanem Milanem Chovancem, kterého při přebírání atributu, kamenného srdce Mé vlasti, z důvodu nemoci zastoupil radní Petr Smutný. Jménem Jihomoravského kraje srdce předala vedoucí odboru regionálního rozvoje Iveta Macurová, za asistence senátorů Jiřiny Rippelové a Karla Šebka. Aktivní účast krajů podpořil kraj Karlovarský zastoupený Milanem Zukalem z Odboru regionálního rozvoje. Z ostatních krajů vystavují města, obce a občanská sdružení samostatně, bez podpory svých krajských úřadů. Svou vzácnou přítomností poctili Slavnostní setkání krajů také zástupci německého a rakouského velvyslanectví a nizozemský architekt Pieter van Loon, člen organizačního týmu světové výstavy Floriade, která se koná jedenkrát za deset let. Díky němu tam také poputuje výstava Má vlast 2012. Floriade probíhá pod záštitou Jejího Veličenstva královny Beatrix a je uváděna jako jedna z deseti nejvýznamnějších světových akcí roku. Slavnostní setkání probíhalo opět v příjemné přátelské atmosféře utvářené patnácti sty návštěvníky z celé ČR v průběhu dne, a zejména energickými talentovanými členy vystupujících souborů rúzného věku. Tradiční ochutnávku krajových specialit zajistilo sdružení Gastronomia Bohemica. Plzeňské dobroty a kvalitní řemesla velmi úspěšně prezentoval krajský úřad spolu se Středním odborným učilištěm v Domažlicích. Vyšehradem zněly Smetanovy a Dvořákovy skladby, swing, jazz i lidové písničky. Diváci shlédli představení Ze starých pověstí českých v podání dětí z Písečné na Pardubicku a taneční vystoupení chodského souboru z Mrákova. I přes chladné počasí se Vyšehradem linula výborná nálada. Vrcholným zážitkem dne byl koncert Plzeňské filharmonie v bazilice sv. Petra a Pavla.  Návštěvníci společně vysadili strom, potomka památného stromu z Mokrosuk na Klatovsku. Večer se s organizátory loučili přípitkem mělnickým vínem Ludmila, darovaným paní kněžnou Bettinou Marthe Lobkowicz. Výstava setrvá na Vyšehradě do 31. května, souběžně bude umístěna od 16. května v Senátu. Svou roční pouť po české zemi zahájí v Plzni 29. května na Festivalu regionálních potravin. Asociace Entente Florale CZ – Souznění, o.s., spolu s Národní kulturní památkou Vyšehrad spolu se zúčastněnými kraji a dalšími organizacemi formou výstavy děkuje všem, kdo se o svůj domov odpovědně starají.

putovní srdce převzal radní Petr Smutný

výsadba památného stromu z Mokrosuk