Debata s hejtmanem v Techmanii se točila kolem vzdělávání, školství a sportu

22. listopadu 2023 08:25, Bc. Eva Mertlová

Plzeňská Techmania hostila v úterý 21. listopadu 2023 Setkání s hejtmanem Rudolfem Špotákem. Hlavním tématem neformální akce bylo vzdělávání, školství a sport. Společně s hejtmanem debatovali s hosty setkání také jeho náměstek Vladimír Kroc a Marcel Gondorčín, konzultant Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje. Mezi hosty pak byli ředitelé středních škol, které nabízí technické obory, zástupci významných zaměstnavatelů z kraje a starostové řady obcí.

Debata odstartovala tématem technického vzdělávání a spolupráce Plzeňského kraje s firmami, kterým zaměstnanci specifických oborů chybí. "Považuji za velmi důležité, abychom hovořili o problémech mezi zaměstnavateli, kterým chybí technicky vzdělaní odborníci, abychom hovořili s řediteli škol, které technické obory nabízí, a pomohli tím propojit trh práce a vzdělávání mladých lidí," řekl v úvodu hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták a pokračoval: "Myšlenka průmyslového kraje je součást DNA, kterou tady máme. Je to více než sto let, co se Plzeň vydala průmyslovou cestou a my bychom měli navazovat na naši historii." Dále připomněl, že na základě osvědčené spolupráce se zaměstnavateli řeší kraj navýšení studijních míst jednotlivých oborů. Nejvíce chybějí takové obory jako NC operátor, montér točivých strojů, zámečník, mechanik opravář nebo elektromontér.

Dalším tématem byla podporu sportu a rozvoj sportovní infrastruktury. „Letos jsme vyčlenili 100 milionů korun na podporu sportovních aktivit. A kromě nich podporujeme i ty volnočasové v podobě dotačních programů. V rámci kraje jsme vytvořili úsek 15 středisek, které slučují florbal, hokej, tenis nebo cyklistiku. Máme i humanitární fond na podporu bývalých olympioniků, kam jsme vyčlenili 450 tisíc korun, příští rok to bude půl milionu,“ vysvětlil hned v úvodu podporu sportu krajem náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc. Ten pak také pokračoval představením projektu Zimní olympiády dětí a mládeže, jehož pořadatelství kraj má pro rok 2027.