Dokument o Loosovi zaujal v Bruselu

obrazek
20. března 2023 08:23, Bc. Eva Mertlová

Již druhým rokem putuje výstava LOOS AND PILSEN po světových metropolích. Počínaje Tel Avivem pokračovala přes New York, Vídeň, Paříž, Tokio a Mnichov do Bruselu, kde je nyní k vidění v Plzeňském domě až do 21. 4. 2023. Západočeská galerie v Plzni připravila tuto výstavu pro Česká centra v roce 2020 u příležitosti 150. výročí narození Adolfa Loose. Záměrem výstavy bylo představit v zahraničí Loosovu unikátní tvorbu v plzeňských interiérech, neboť Plzeň je městem s druhým největším počtem jeho realizací po Vídni. Autorem výstavy je Petr Domanický, architekt a kurátor sbírky architektury Západočeské galerie v Plzni. Velmi zajímavým bousem k výstavě bylo také promítání dokumentu České televize "Adolf Loos - vizionář a provokatér".

Snímek o délce 52 minut natočil v roce 2021 režisér Aleš Kisil, dramaturgem je Martin Polák. Oba tvůrci se ve čtvrtek 16. 3. 2023 společně s hejtmanem Plzeňského kraje Rudolfem Špotákem zúčastnili unikátního promítání dokumentu v původním znění s anglickými titulky v zaplněném Plzeňském domě právě v Bruselu. Po promítání pak oba autoři diskutovali s návštěvníky projekce. Druhý den pak proběhla panelová diskuze s historičkou a kurátorkou Irenou Žantovskou Murray a Stevenem Brummelem. Brummelův dům v Plzni je jedním z mimořádných designů z řady Loosova díla a právě díky Stevenu Brummelovi byl prohlášen památkou. Dokument najdete na webu České televize ZDE.


Multimediální výstava v bruselkém Plzeňském domě je členěna na tři části. V té úvodní je představen světově uznávaný architekt Adolf Loos, jeho životní příběh a tvorba v Plzni. Prostřednictvím historických fotografií a textů na velkoformátových panelech přiblížil autor výstavy hlavní aspekty, díky kterým se Loosovo dílo stalo nadčasovým. Další část výstavy se zaměřuje na příběhy plzeňských investorů Loosových realizací, jejichž osudy mnohdy tragicky poznamenala druhá světová válka. Většinou se jednalo o bohaté rodiny obchodníků a průmyslníků, jakými byli Hirschovi, Beckovi, Krausovi, Brummelovi, Voglovi a Semlerovi. Poslední část výstavy dává nahlédnout do plzeňských loosovských realizací. Působivé velkoformátové fotografie interiérů v současné podobě po rekonstrukci přímo lákají k návštěvě Plzně. Výstava je doplněna o interaktivní obrazovky, které nabízejí více pohledů do interiérů, ale i dobové fotografie a další historické dokumenty. Závěr výstavy je věnován pátrání po osudech původních majitelů a jejich potomků.



foto: Plzeňský kraj, ZČG


Galerie