Dům sociální péče v Kralovicích zvýšil díky Plzeňskému kraji počet pokojů a lůžek

16. září 2024 15:56, Mgr. Patrik Pátek

Dům sociální péče v Kralovicích na Plzeňsku, který poskytuje pobytové sociální služby osobám se zdravotním postižením i domov se zvláštním režimem, zvýšil díky právě dokončené rekonstrukci a přístavbě nového pavilonu D svoji kapacitu z 90 na 124 lůžek. Tím může nově přijmout a ubytovat dalších 34 klientů a poskytovat sociální služby, které dosud na Kralovicku chyběly.

„Plzeňský kraj se průběžně snaží o zvýšení kvality v oblasti poskytování pobytových sociálních služeb v krajem zřizovaných příspěvkových organizacích poskytujících sociální služby v souladu s platným zákonem o sociálních službách,“ říká k čerstvě dokončené investici hejtman kraje Rudolf Špoták a dodává: „V novém pavilonu budou jen jedno a dvou lůžkové pokoje a lepší zázemí pro personál. Zvýšením kapacity reagujeme na potřeby severního Plzeňska, které vyšly jako závěry ze schůzek k plánování sociálních služeb přímo tady na Kralovicku. V plánu je celková rekonstrukce objektu DSP Kralovice, která je však z časových i finančních důvodů rozdělena na několik etap.“

Rekonstrukci objektu a stavbu nové přístavby Plzeňský kraj realizoval za významné podpory finančních prostředků Ministerstva práce a sociálních věcí. To v roce 2021 rozhodlo o poskytnutí dotace ve výši 46,3 mil. Kč vč. DPH na tento krajský projekt.

„Vzhledem k tomu, že se ale jednalo o ex-post způsob financování, tj. způsob, kdy je dotace proplacena až po realizaci projektových aktivit a doložení příslušných dokladů, prokazujících úhradu vynaložených výdajů, byla celá akce ze strany Plzeňského kraje v letech 2022 až 2024 průběžně předfinancovávána z rozpočtu kraje,“ podotýká k průběhu stavebních prací náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí, investic a majetku Martin Záhoř.

Pro výstavbu v rámci projektu, který obsahoval přístavbu nového bloku D a rekonstrukce části bloku B, včetně souvisejících ploch jako parkoviště, oplocení, retenční jezírko, tepelné čerpadlo, nutné rozvody a přípojky, byla na základě realizované nadlimitní veřejné zakázky v roce 2022 jako nejvýhodnější vybrána nabídka společnosti SWIETELSKY stavební s.r.o., odštěpný závod Pozemní stavby ZÁPAD. Výsledná cena za realizaci zakázky činí 222,5 mil. Kč bez DPH.

„Šlo o poměrně rozsáhlý projekt, navíc realizovaný za provozu domova. Bylo tedy potřeba skloubit potřeby jeho klientů s náročnou stavbou, což se podařilo. Důležité je každý problém řešit hned a pak se očekávaný výsledek dostaví,“ říká František Šimek, oblastní stavbyvedoucí závodu Pozemní stavby Západ společnosti SWIETELSKY stavební.

Současně bylo v období let 2023 a 2024 v rámci projektu realizováno zadávací řízení nadlimitní veřejné zakázky k zajištění nákupu vybavení interiérů, kde jako nejvýhodnější byly vybrány nabídky společnosti SORAL & HANZLIK Medical s.r.o., a to na dodání zdravotnických prostředků – lůžka, matrace a stolky za cenu 3,16 mil. Kč bez DPH a společnosti Artspect, a. s., na dodání nábytku a ostatního vybavení za cenu 5,6 mil. Kč bez DPH.

Realizace celého projektu bude oficiálně ukončena k 30. 11. 2024. „Od tohoto data pak dojde, v souladu s vývojem poptávky po konkrétních službách, ke změně v kapacitách poskytovaných sociálních služeb i k rozšíření nabídky služeb o službu Domovy pro seniory, která není dosud na Kralovicku poskytována,“ upozorňuje na významnou novinku související s poskytováním sociálních služeb v tomto ORP náměstek hejtmana Martin Záhoř.

Upřesnil také, že u služby Domovy pro osoby se zdravotním postižením dojde ke snížení kapacity z 80 lůžek na 66 lůžek, u služby Domovy se zvláštním režimem k navýšení z 10 lůžek na 40 lůžek a služba Domovy pro seniory bude nově zaregistrována s kapacitou 18 lůžek.

„Veškeré tyto kapacity (DS, DZR i DOZP) jsou na základě rozhodnutí Zastupitelstva Plzeňského kraje zařazeny do Základní sítě sociálních služeb v Plzeňském kraji a odpovídají potřebám identifikovaným v dané lokalitě. Nově vybudované a zařízené objekty přinesou klientům i zaměstnancům organizace kvalitní materiálně technické zázemí, které bude plně v souladu s nároky kladenými v současné době na poskytování těchto služeb,“ uzavírá vedoucí odboru sociálních věcí KÚPK Filip Zapletal.

Na realizaci projektu s Plzeňským krajem a příspěvkovou organizací Dům sociální péče Kralovice významně spolupracovala také Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje.