Ekonomická spolupráce byla tématem jednání s čínskou delegací

24. února 2023 14:22, Bc. Patrik Pátek

Čínská delegace z partnerské provincie Zhejiang jednala s vedením Plzeňského kraje. Šlo o první návštěvu partnerů z Číny po vypuknutí koronavirové pandemie. Hlavním tématem debaty byla spolupráce na ekonomické bázi.

„Čína je bezpochyby silnou ekonomikou, proto jsme hovořili o spolupráci postavené na ekonomických aspektech. Je zde zájem čínské strany i její velký potenciál uplatnění v Plzeňském kraji. Chceme spolupracovat na byznysové úrovni, a proto bychom se snažili propojit naše hospodářské aspekty, tedy česko-čínskou komoru, která působí v České republice, s hospodářskou komorou Plzeňského kraje,“ sdělil hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, když připomněl, že debata se nevyhnula ani kontroverznímu tématu války na Ukrajině. „Jednoznačně jsme se shodli na tom, že ani Čína ani Česká republika nemá zájem na pokračování ruského konfliktu a že obě strany uplatňují mírový proces jeho řešení. Nechceme také, aby do česko-čínských vztahů zasahoval někdo třetí jako je třeba právě Rusko. I proto jsme jednotní v tom, že řešení rusko-ukrajinské krize by mělo probíhat mírovou formou,“ dodal Rudolf Špoták.

Pátečního setkání se zúčastnil velvyslanec Čínské lidové republiky J. E. Feng Biao a delegace města Jinhua, která patří do provincie Zhejiang, která je šestnáct let partnerským regionem Plzeňského kraje. „U nás je číslo šestnáct symbolem štěstí, tak věřím, že šestnáctka přinese štěstí také další naší spolupráci,“ usmál se čínský velvyslanec J. E. Feng Biao.