Hejtmanka připomněla události z roku 1968

23. srpna 2021 12:43, Mgr. René Zeithaml

Hejtmanka Ilona Mauritzová v pátek 20. srpna 2021 položila spolu s ředitelem Českého rozhlasu Plzeň Zdeňkem Levým květinu k bronzové desce umístěné v budově Českého rozhlasu na náměstí Míru v Plzni. Deska připomíná zaměstnance rozhlasu a další dobrovolníky, kteří pod vedením tehdejšího ředitele Vladimíra Semráda, tuto budovu v době srpnové okupace bránili.

V sobotu 21. srpna se konal pietní akt u bronzové pamětní desky na náměstí Republiky v Plzni, která je umístěná na zemi před vchodem do katedrály sv. Bartoloměje a která připomíná otisk tankového pásu. Autorem návrhu pomníku je výtvarník Vladimír Líbal. Pietního setkání se zúčastnila hejtmanka Plzeňského kraje a její náměstek Marek Ženíšek, zástupci města Plzně, pamětníci událostí, ředitel Českého rozhlasu Plzeň Zdeněk Levý či emeritní primátor Zdeněk Mraček.

21. srpen se stal asi nejsmutnějším výročím našich novodobých dějin. Výročím, které si musíme nejen připomínat, ale i vysvětlovat, proč je tak důležité. Že právo na jiný názor a vzájemný respekt jednoho k druhému, na kterém je demokracie a svoboda založena, nemusí být až tak samozřejmé, jak nám dnes připadá,“ uvedla v krátkém projevu hejtmanka Ilona Mauritzová.