Hendikepované děti dostaly svůj Prostor pro duši

06. června 2024 12:32, Mgr. Patrik Pátek

Tachovské kino Mže na dva dny ovládla prezentace schopností a dovedností dětí a mládeže s různým druhem a stupněm postižení. Svůj talent děti předvedly široké veřejnosti v nesoutěžní přehlídce Prostor pro duši. Do té jsou ale zapojovány i děti zdravé. Na pódiu se tak díky zpěvu, tanci, dramatizačnímu či pohybovému vystoupení poznávají dva světy a vzájemně se učí toleranci k individualitě každého z nich. Letos se přehlídka konala už podvacáté.

„Dobré věci se nemění a to, co se vede, tak se nesnažíme za každou cenu dělat jinak, ale stále to pilujeme, aby to bylo dokonalé. Máme úžasnou zpětnou vazbu od ostatních zařízení, které tu pravidelně vystupují a každý rok se nám opakovaně hlásí. Myšlenka je stálá a jednoduchá – chceme zdravotně postiženým poskytnout možnost pro předvedení dovednostní a schopností získaných při pohybových, hudebních, dramatických nebo výtvarných aktivitách,“ sdělila ředitelka pořádajícího Domova pro osoby se zdravotním postižením Milíře Blanka Šmichová.

Na jubilejním 20. ročníku přehlídky tvořivosti a schopností osob s postižením Prostor pro duši, která probíhala od 4. do 5. června, vystoupili účastníci i z Jihočeského, Středočeského, Ústeckého nebo Karlovarského kraje. „Máme tu dvě desítky organizací, díky kterým se nám daří propojit různé světy, takže propojujeme lidi, kteří jsou zdravotně hendikepovaní, ale i ty co jsou sociálně znevýhodněni, takže tu vystupují dva dětské domovy a propojujeme k tomu i zdravou populaci, proto program zpestřují i děti z mateřské a základní školy,“ poznamenala Šmichová, když upozornila, že při úvodním vystoupení na klavír doprovázel mistr světa a parasportovec roku 2023, nevidomý plavec David Kratochvíl.

Mezi vystupujícími ale nechyběli ani zástupci Denního stacionáře Jitřenka, Domova pro osoby se zdravotním postižením "Nováček", Domova pro osoby se zdravotním postižením Bystřice nad Úhlavou, ale ani děti z MŠ Lom u Tachova. „Tato přehlídka pro nás není výjimečná, protože my spolupracujeme běžně – děláme různé dílny, projekty a potkávám se v běžném životě a to díky výborné spolupráci s městem i celým Plzeňským krajem, protože díky nim nás veřejnost zná a daří se nám naplnit naši základní myšlenku,“ podotkla ředitelka domov a v Milířích.

Po dva dny program v tachovském kině Mže dělal radost nejen hendikepovaným, ale i zdravým návštěvníkům. „Právě proto má tato akce velký význam, protože spojuje děti zdravé s dětmi hendikepovanými a v podstatě tím stírá stigma, které bylo vytvářeno dřívější společností a mění se náhled na postižené. Osobně obdivuji nejen vlastní aktéry, ale také personál, který program s nimi nacvičil, protože musím přiznat, že se upřímně bavím a je neskutečně nabíjející vidět, jak to ty děti baví a jakým způsobem si to užívají,“ dodal náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí, investic a majetku Martin Záhoř.