Instagram Plzeňského kraje získal 2. místo v soutěži Zlatý lajk 2021

10. února 2021 11:11, aktualizováno 21. března 2021 11:19, Mgr. René Zeithaml

Soutěž Zlatý lajk pořádá nezisková organizace Kvalikom pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj. V letošním ročníku soutěže Zlatý lajk 2021 získal Instagram Plzeňského kraje 2. místo. První místo obsadil Středočeský kraj a na třetím místě se umístil Kraj Vysočina. Instagram využívá deset krajů z třinácti.

V současné době je komunikace veřejné správy s veřejností prostřednictvím sociálních sítí nezbytností. Kromě Instagramu aktivně využíváme Facebook a YouTube. Děkuji tímto zaměstnancům krajského úřadu za jejich skvělou práci, kterou nezávislé hodnocení Kvalikomu potvrdilo,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.

Kvalita komunikace českých úřadů a veřejných institucí se každý rok úžasně posouvá a neustále zlepšuje. Napomáhají tomu i sociální sítě, které používá stále více státních, městských či krajských úřadů. Ať už je to Facebook, Twitter či Instagram, každá síť nabízí spoustu možností, jak jí využívat ve prospěch efektivní a kreativní komunikace. Nezisková organizace Kvalikom sestavuje žebříčky všech složek veřejné správy podle toho, jak dobře na sociálních sítích komunikují.

Sociální síť Instagram je pro lákání turistů a návštěvníků doslova jako dělaná. A nejen to. Dokáže stejně jako Facebook fungovat jako plnohodnotný informační kanál, ovšem je mnohem více potřeba dbát na kvalitu fotografií, jednotný styl a vyplatí se investovat čas i peníze do kvalitního grafického zpracování formátu "stories". V letošním ročníku soutěže Zlatý lajk se hodnocení zaměřilo právě na instagramové účty českých úřadů. Jako první byly podrobeny zkoumání krajské úřady.

Krajských úřadů je v České republice 13, Instagram aktivně využívá desítka z nich. Všech deset účtů bylo porovnáváno podle deseti kritérií. Každé z kritérií má svou váhu vyjádřenou určitým počtem bodů. Do hodnocení byly zařazeny všechny profily spravované krajskými úřady, ať už se jedná o destinační či zpravodajský účel profilu. Instagramový účet hlavního města Prahy bude hodnocen v kategorii obcí a měst.

Bodové maximum je 50 bodů. Instagram Plzeňského kraje @turisturaj získal 45 bodů a tím získal 2. místo mezi všemi kraji.

Toto je hodnocení organizátora: Přestože Středočeský kraj nastavuje vysokou laťku, stříbrný krajský profil mu šlape na paty. Zejména co se kvality fotografií týká. Plzeňský kraj svůj Instagram ale zaměřuje o něco více i na společenské dění. Najdeme zde tedy více reportážních fotek. Příspěvky jsou velmi kreativní, odvázané a autoři často experimentují s kompozicí a vymýšlí neotřelé nápady. Skvěle a profesionálně zpracované jsou i stories, včetně náhledových ikonek.

Cenu za Plzeňský kraj převzala členka rady pro oblast cestovního ruchu, partnerských regionů, vnějších vztahů a podpory podnikání Marcela Krejsová.