K+M+B připomněli tradici

obrazek
06. ledna 2023 15:42, aktualizováno 16:23, Mgr. Patrik Pátek

V pátek na svůj svátek 6. ledna tradičně vyšli do ulic tři králové. Tentokrát se do kostýmů převlékla i trojice zástupců Kraje + Města + Biskupství. Jejich hlavní představitelé hejtman Rudolf Špoták, primátor Roman Zarzycký a biskup Tomáš Holub koledou podpořili Tříkrálovou sbírku, která probíhá ve dnech 1. – 15. ledna.

Plzeňští tři králové se sešli s Radou Plzeňského kraje na krajském úřadu a společně navštívili Magistrát města Plzně, Biskupství plzeňské na náměstí Republiky, na radnici se setkali s Radou města Plzně. Koledníci posléze navštívili sociální odbor v Martinské ulici a pobočku ČSOB na Americké třídě, aby se následně speciálně vypraveným autobusem vypravili koledovat na Západočeskou univerzitu, do Škody Transportation a nakonec do Plzeňského Prazdroje. Píseň „My tři králové jdeme k vám“ zazpívali tři králové za doprovodu pěveckého sboru Jiřičky během dne nesčetněkrát. „Poprvé tato sestava, která zastupuje tři písmena K+M+B, které v tomto případě symbolizují kraj, město a biskupství, vyšla na koledu v roce 2018. Myslím, že je správné, když se veřejné autority i tímto způsobem spojí, aby pomohly dobré věci. Pro nás je to krásná tradice, na kterou rádi každoročně navazujeme,“ poznamenal hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták v orientálních kalhotách, turbanu a nalíčený načerno za nejmladšího z králů – Kašpara.

K+M+B sice symbolizují kraj, město a biskupství, ale přitom to nejsou pouze počáteční písmena jmen králů Kašpara, Melichara a Baltazara, jak se lidově traduje, nýbrž zkratka latinského požehnání „Christus mansionem benedicat,“ neboli „Ať Kristus požehá tomuto domu“. A proto tradičně tři králové žehnají a konají dobré skutky prostřednictvím výběru finančních prostředků pro potřebné. Nápis K+M+B 2023 koledníci píší svěcenými křídami.

Tříkrálová sbírka v Plzni

Na starý kolednický zvyk v roce 201 navázala právě Tříkrálovou sbírku Charita Česká republika a v Diecézi plzeňské (Plzeňský a Karlovarský kraj) se loni vykoledovalo přes 6 milionů korun. Tři králové koledují ve dnech 1. – 15. ledna 2023 a přispět je možné přímo do kasičky s logem Charity Česká republika, kterou ponese jeden z koledníků. Ve stejném termínu budou rozmístěny také statické pokladničky na veřejných místech. Do konce ledna bude ještě možnost přispět bezhotovostně, variabilní symboly koledujících organizací a QR kódy vypisuje Diecézní charita Plzeň na svých webových stránkách. On-line koleda na www.trikralovasbirka.cz umožňuje přispívat koledující organizaci v místě bydliště podle zadání PSČ a běží celoročně s uzávěrkou vždy k 30. dubnu.

Charity, pro něž je Tříkrálová sbírka důležitým zdrojem, pomáhají seniorům s omezenou soběstačností, duševně i fyzicky handicapovaným lidem, chronicky nemocným, lidem bez domova, matkám s dětmi v tísni, lidem v krizových situacích během havárií a živelných pohrom, obětem domácího násilí, uprchlíkům a cizincům v těžké situaci, dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí a všem, kteří si sami pomoci nemohou a pomoc potřebují. Část vykoledovaných peněz jde na přímou pomoc potřebným lidem ve farnostech nebo na podporu dětí ze sociálně slabých rodin ve školách.

Například v Plzni se koleduje na podporu sociálních služeb Městské charity Plzeň. Peníze budou využity na pomoc matkám, jejich dětem a těhotným ženám, které našly útočiště v Domově sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni. Dále na sociální práci v Domově sv. Františka, což je azylový dům, vybavený i noclehárnou, nízkoprahovým zařízením a terénním programem na pomoc lidem bez domova. Příspěvek z Tříkrálové sbírky obdrží také charitní služba Tísňová péče. Z plzeňské koledy jsou dále podporovány děti ze sociálně znevýhodněného prostředí ve farnostech vikariátu Plzeň-Město, jde například o zaplacení kroužků a školních výletů, jichž by se děti jinak nemohly zúčastnit, může však jít i o potravinovou pomoc.
 


Galerie