Kariérní jarmark nabídl studentům pracovní možnosti

obrazek
08. února 2024 16:18, aktualizováno 09. února 2024 10:25, Bc. Eva Mertlová

Pět desítek firem představilo středoškolským studentům svou činnost a také jim nabídly možnosti budoucího profesního uplatnění. Kariérní jarmark pro studenty a firmy zorganizovala ve svých prostorách VOŠ a SPŠE Plzeň. Záštitu nad akcí krajem zřizované školy převzal hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, který se také spolu se svým náměstkem Vladimírem Krocem akce zúčastnil.

"Pořádáním Kariérního jarmarku navazujeme na tradici z dob před covidovou epidemií. Nabízíme společně s řadou firem širokou nabídku pracovního a studijního uplatnění zejména zde v regionu. Vnímám to jako efektivní příležitost pro studenty, jak poznat výrobu, nasát tu atmosféru a vidět na vlastní oči to, co by je mohlo bavit. Firmy zde ukazují i svou adaptabilitu na moderní technologie, na to, co s technologiemi přichází, a tím i co konkrétně samy potřebují. Pro žáky to naopak znamená, že nové technologie musí znát, aby uspěli," říká ředitel VOŠ a SPŠE Plzeň Vlastimil Volák.


Mezi prezentujícími se společnostmi byly největší firmy z Plzeňského kraje, ale i některé fakulty Západočeské univerzity v Plzni či městská a státní policie. Součástí programu byly také přednášky pro studenty, a to například o designu a výrobě 2pólových synchronních generátorů, jak funguje a vzniká tepelné čerpadlo, využívají se moderní technologie ve výrobě nebo nahlédli do světa vývojářů webových aplikací z hlediska kyberbezpečnosti. Zástupci z Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni představili studentům průmyslovou robotiku a programování průmyslového robota, Fakulta aplikovaných věd ZČU prezentovala výzkum a možnosti budoucího vzdělávání představila i Vyšší odborná škola Plzeň.

"Jsem velmi rád za takovou aktivitu školy, jakou je právě Kariérní jarmark. Vnímám při řadě setkání se zaměstnavateli z regionu, že potřeba kvalifikovaných profesionálů je velmi tíží. A pokud je něco pro studenty ideální tak je to příležitost nakouknout pod pokličku firem a seznámit se s jejich činností. Věřím, že řada studentů našla právě touto cestou směr, kterým se vydá ve svém profesním životě," říká hejtman Rudolf Špoták. Na jeho slova navazuje náměstek pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc: "Technicky vzdělaní zaměstnanci jsou dlouhodobě u řady zaměstnavatelů poptávanými. My se snažíme už na základních školách zapojovat studenty do různých technických soutěží, do robotických soutěží. Mají šanci poznat technické obory a mnozí si pak lépe vybírají studium."


Na Kariérním jarmarku se prezentovali rovněž partneři akce jako jsou TechTower Plzeň či Techmania Science Centrum Plzeň, která se zaměřuje i na školní vzdělávací programy. Své aktivity představila Drony SIT – Správa informačních technologií města Plzně.

VOŠ a SPŠE Plzeň, která v příštím roce oslaví 70. výročí, dává velký důraz na spolupráci s firmami. "Jsme technická škola v technické době, která svým zaměřením pomáhá porozumět technologiím, které mění svět. Rádi bychom, aby naši absolventi například pomáhali ve firmách se zaváděním a správou robotických systémů, automatizací, využitím umělé inteligence, datovou analýzou, kyberbezpečností, internetem věcí atd. Pro nás, průmyslovou školu, je spolupráce s firemní sférou nezbytností," dodává dále ředitel školy Vlastimil Volák.


Galerie