Kraj prezentoval své krásy na Holiday Worldu

20. března 2023 14:54, Bc. Patrik Pátek

Plzeňský kraj byl partnerským regionem mezinárodního veletrhu cestovního ruchu a regionální turistiky Holiday World & Region World na výstavišti PVA EXPO Praha. Na letošním 31. ročníku se představilo přes tři sta vystavovatelů z 26 zemí.

Expozice Plzeňského kraje na výstavišti v pražských Letňanech patřila k těm výraznějším. Na jednotné ploše se prezentovalo Pošumaví, Železnorudsko, Klatovy, Rokycansko a Zbirožsko, Plasy, Manětín i Kralovice, Nepomuk, ale také Sušicko, Český les, Konstantinovy lázně, Plzeň, Národní park Šumava či samotný projekt Turistů ráj. „Plzeňský kraj i v době kdy to nebylo in, tak cestovní ruch formou výstav podporoval. Dlouhodobě si potvrzujeme, že zájem o náš kraj je opravdu velmi intenzivní a zjišťujeme, že je to i z generace lidí, kteří u nás byli na vojně. Daří se tu takové té vojenské turistice po zaniklých rotách nebo zaniklých kasárnách, a proto připravujeme speciální materiál, který se tomuto tématu bude plnohodnotně věnovat. Upřímně říkám, že je příjemné, když třeba v Bratislavě potkáte lidi a oni vám říkají, kde u nás sloužili a že se tam chtějí jet s rodinou znovu podívat,“ říká radní Plzeňského kraje pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka a dodává: „Cestovní ruch formou veletrhu může někdo zatracovat a tvrdit, že dnes vše vyřídíme digitálně, ale nevyřídíme. Ten osobní kontakt je pro nás důležitý. Vždyť jinak by tu nebyly ani takové země jako Thajsko nebo Japonsko, kde by si každý mohl říct, že přece ví, kam pojede.“

„My samozřejmě lákáme na Šumavské trojhradí, tedy na Kašperk, Velhartice a Rabí. Upozorňujeme ale na velkou novinku na Sušicku, kterou je síť nabíjecích stanic pro elektrokola, kterou jsme vybudovali v rámci dotace Plzeňského kraje,“ poznamenal za destinaci Sušicko Pavel Javorský. Právě zmíněná novinka má nalákat více cykloturistů na Sušicko. Díky ní se v kraji podařilo nainstalovat 11 nabíjecích stanic pro elektrokola. „Stanice budou do provozu spuštěny od dubna. Jde o unikátní projekt v rámci našeho kraje. I díky tomu jsme vytvořili osm nových cyklotras, Sušický řetěz, které návštěvníky zavedou do míst, jež nejsou tak turisticky exponovaná, ale přitom jsou ale velmi zajímavá. V rámci dobytí kola je tam vždy prostor, který je možné nějakým způsobem aktivně využít,“ doplnila vedoucí muzea a infocentra v Žihobcích Veronika Kočí.

Novinek v každé části kraje byla celá řada. Návštěvníci získali mnoho cenných tipů a některé dokonce přímo podpořily slova radního Picky o vojenské turistice. „V Železné u Smolova, což je kousek od hranic s Německem v oblasti, kde jsou krásné turistické trasy, cyklotrasy a spousta možností pro výlety na sezónu nově otevíráme Resort Český les. Jde o unikátní projekt rekonstrukce bývalých vojenských kasáren, kde bývala rota a nyní zde bude moderní ubytování s wellness zónou a gastronomií využívající lokální zdroje,“ zve do Českého lesa Karolína Myslivcová.

Plzeňský kraj bude v cestovním ruchu i nadále aktivní. Koncem dubna se chystá na největší slovenský veletrh cestovního ruchu ITF Slovakiatour.