Kraje nabízejí pomoc jižní Moravě. Pomoci může každý.

27. června 2021 11:33, aktualizováno 30. června 2021 15:34, Mgr. René Zeithaml

Obrovskou vlnu solidarity vyvolala katastrofa, která se přehnala ve čtvrtek 24. června 2021 nad Jihomoravským krajem. Ničivé tornádo, které zpustošilo obce na Hodonínsku a Břeclavsku, přičemž si bohužel vyžádalo i oběti na životech, nenechalo chladným žádný z krajů. Předseda Asociace krajů ČR Martin Kuba kontaktoval jihomoravského hejtmana Jana Grolicha už ve čtvrtek večer, kdy se neštěstí událo. Ujistil ho, že složky IZS jsou připraveny pomoci. Přislíbil i finanční pomoc v řádu milionů korun. Podobně se zachovaly všechny kraje. Hejtmani nabízí pomoc finanční či materiální, z krajů neprodleně vyrazily na pomoc také složky IZS s technikou. Jejich nasazení v postižených obcích pak bylo koordinováno s ohledem na řízení záchranných prací. K uvolnění peněz z krajských rozpočtů se svolávají krajské rady a zastupitelstva, aby mohla být finanční pomoc řádně schválena v orgánech krajů.

V pondělí 28. června 2021 bude finanční podporu oblastem zasaženým tornádem projednávat Rada Plzeňského kraje. Rozhodnutí krajské rady bude schvalovat na svém mimořádném jednání Zastupitelstvo Plzeňského kraje.

Ještě v noci na pátek jsme společně s hejtmany nabídli pomoc Jihomoravskému kraji. Záchranné složky Plzeňského kraje už v nočních hodinách zaslaly svou nabídku přímé pomoci ústřednímu týmu ministerstva vnitra, který záchranné a likvidační práce koordinuje. Na pondělním jednání rady budeme projednávat finanční pomoc cílenou přímo do zasažených obcí. Svolám k projednání finanční podpory také mimořádné zastupitelstvo, abychom obce a obyvatele jižní Moravy podpořili co nejdříve,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.

Právě finanční pomoc potřebují lidé z postižených oblastí nejvíce.

Veřejnou sbírku na pomoc lidem ze zasažených oblastí vypsala Nadace Via. Přispět je možné skrze webové stránky on-line platbou, bankovním převodem, on-line převodem či přes Google Pay.

Sbírku na pomoc zasaženým lidem a obcím organizuje také Nadační fond pomoci skrze platformu znesnáze21, přispět lze on-line platbou.

Sbírku na pomoc obětem a řešení pustošivých následků tornáda vyhlásil Člověk v tísni. Možné je přispět on-line platbou či bankovním převodem.

Finančně pomoci mohou lidé také prostřednictvím Diecézní charity Brno. Dary lze směřovat na účet 4211325188/6800 s variabilním symbolem 2002. Alternativně lze poslat také dárcovskou SMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku lidé chtějí přispět, na číslo 87 777.

Finanční pomoc organizuje také nadace ADRA, dary je možné poslat na účet 66888866/0300 s variabilním symbolem 390.

Konto pomoci zřídil také Český červený kříž. Dary je možné poslat na účet 333999/2700 s variabilním symbolem 2101.

Přispět lze také přímo na účty postižených obcí:

• Obec Houšky - číslo účtu: 4420651/0100
  • Městys Moravská Nová Ves - číslo účtu: 1382079379/0800
  • Obec Lužice - číslo účtu: 27125671/0100
  • Obec Mikulčice - číslo účtu: 111084083/0300

Jihomoravský kraj spustil krizovou linku. Nabídky pomoci mohou lidé volat na číslo 800 129 921, nebo psát na e-mail dobrovolnici@jmk.cz.

Postiženým obcím nabízí pomoc mnoho lidí nejen v České republiky. Je třeba, aby dobrovolníci dodržovali v místech pomoci určitá pravidla.