Krajští radní se poprvé sešli se členy městské rady k debatě o zásadních tématech

08. prosince 2022 14:29, Bc. Eva Mertlová

Vůbec poprvé se na společném jednání sešli členové Rady Plzeňského kraje s novými členy Rady města Plzně, aby debatovali o zásadních tématech spojujících kraj i západočeskou metropoli. Stěžejními body diskuze byly především městské lázně ve vlastnictví Plzeňského kraje, dokončení západního obchvatu a také aktuální problematika kolem projektu Gigafactory. Další schůzka bude po oboustranné shodě následovat v lednu.

Během jednání obřadní síni plzeňské radnice byl diskutován například případný společný postup města a kraje při formulaci zadání pro dopadovou studii k takzvané Gigafactory Líně, podpora města projektu rekonstrukce objektu bývalých městských lázní, které v současné době vlastní společnost PLzeňského kraje. Dále se hovořilo také o spolupráce obou subjektů na mapování kulturních a kreativních odvětví, využití budovy kulturního domu Peklo, budoucnost centrálního autobusového nádraží pro budoucí možnost výstavby bytů, zvýšení bezpečnosti chodců na Klatovské ulici a další.

"Setkání se neslo ve vstřícné atmosféře, jsem za něj velmi rád. Jako kraj máme s městem Plzeň hodně společného a bez dobře nastavené komunikace, vzájemné pomoci a oboustranné spolupráce by mohlo dojít k neshodám. Proto oceňuji, že jsme mohli otevřeně hovořit o projektu Gigafactory, o doknčení obchvatu města ale také si nastínit, jaká bude spolupráce na obnově městských lázní  a v budoucnu případně kulturního domu Peklo," řekl k setkání hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták s tím, že budoucnost přinese společných projektů daleko více. Společně s hejtmanem se setkání zúčastnili také jeho náměstkové Petr Vanka, Pavel Čížek, Pavel Hais, Vladimír Kroc a radní Libor Picka.

"Jsem rád za toto jednání v příjemné atmosféře. Naše vztahy jsou nadstandardně dobré, máme řadu společných témat. Tušíme, co trápí Plzeňský kraj, jaká jsou největší úskalí, jakým úskalím společně čelíme v této době, době energetické krize," řekl v úvodu primátor Roman Zarzycký. Podle jeho slov je spolupráce města a kraje evidentní i díky tomu, že resorty a politická příslušnost městských radních koresponduje s resorty a politickou příslušností radních Plzeňského kraje. "Městská koalice je postavena tak, aby zde byl co největší průnik a plynula z toho synergie," doplnil primátor. Společně s ním se setkání zúčastnili náměstkyně  primátora Lucie Kantorová, náměstkové primátora Pavel Bosák a Aleš Tolar, dále také radní Eliška Bartáková, Světlana Budková, radní Vlastimil Gola, Daniel Kůs, Tomáše Morávek a Jiří Šrámek.