Lékařská fakulta v Plzni má moderní kampus

09. listopadu 2022 09:23, Bc. Eva Mertlová

Nové Univerzitní medicínské centrum Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy bylo u příležitosti 77. výročí založení fakulty slavnostně uvedeno do provozu za přítomnosti řady významných osobností v úterý 8. listopadu 2022. Za Plzeňský kraj se slavnostního aktu a také prohlídek modeních prostor fakulty zúčastnili hejtman Rudolf Špoták a jeho statutární náměstek Petr Vanka. Hostiteli významné události byli děkan LFP prof. MUDr. Jindřich Fínek a také rektorka Univerzity Karlovy prof. Milena Králíčková.

V první etapě výstavby centra do roku 2014 bylo vybudováno sídlo pro 5 teoretických ústavů a výzkumné Biomedicínské centrum. Celková investice do budov a přístrojů zde dosáhla 462 mil. Kč. V letech 2015-16 byla první etapa doplněna výstavbou posluchárny pro 200 osob, tato část dosáhla 54 mil. Kč. Právě dokončená druhá etapa si vyžádala náklady celkem 1,84 mld. Kč.

V nové sedmipodlažní budově s užitnou plochou 30 000 m2 se nachází 9 výukových ústavů a další pracoviště fakulty. Moderní technologie tak získala knihovna s individuálními studovnami, odpočívárnou, šatnou a kolárnou. V budově se nachází mensa s kavárnou, je možné využít prostor terasy či pobytové střechy, v podzemí je dvoupatrová garáž. Specifikem fakulty je Simulační centrum, kde studentio nacvičují reálné zákroky na figurínách - simulátorech.

LF v Plzni je jediným zástupcem Univerzity Karlovy v západočeském regionu. Každoročně zde nastupuje 300 uchazečů na studium všeobecného lékařství a 50 na zubní lékařství v českých programech. V anglickém jazyce je to pak 90 a 10 uchazečů na stejné obory.