Letní nostalgické jízdy Plzeňským krajem

27. června 2024 09:19, Ing. Helena Frintová

Zažijte nezapomenutelný zážitek při jízdě nostalgickými vlaky po Plzeňském kraji. Svezte se s námi v letní sezoně 2024 netradičními vlaky po našem regionu! Připravili jsme pro Vás hned několik jízd, které budou realizovány historickými vozidly od července do září 2024 a jsou spojeny s různými akcemi v regionu. Nejen cesta vlakem tak může být Vaším cílem.

„S veřejnou dopravou je neodmyslitelně spojena historie a odkaz našich předků, proto jsme ve spolupráci s Českými drahami a spolkem Iron Monument Club Plzeň přistoupili k pořádání jízd nostalgických vlaků. Často jsou propojeny s jinými akcemi v regionu, jde tudíž o velmi zajímavou nabídku pro trávení volného času jak pro místní obyvatele, tak pro návštěvníky našeho regionu v rámci letošní letní turistické sezony,“ říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Nostalgické vlaky vyjedou v několika termínech a nasazení konkrétních dopravních prostředků bude opravdu pestré. „Historie dnes nejsou jen parní lokomotivy, ale už také starší motorové vozy a elektrické jednotky. Chtěli jsme tudíž nabídnout i jiná vozidla než pouze parní lokomotivy, ale i ta, která někteří pamatují, i ti mladší, z pravidelného provozu,“ upozorňuje náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek. Na nostalgické vlaky tak budou nasazeny například nejen parní lokomotivy, kterým se přezdívá Šlechtična nebo Kafemlejnek, ale též ještě před lety v kraji provozovaný motorový vůz slangově pojmenovaný Kredenc nebo naopak zde téměř exotická elektrická jednotka nazývaná mezi železničními nadšenci Tornádo.

Konkrétně Vás Plzeňský kraj společně s organizátorem dopravy POVED zvou na tyto jízdy, které bude pořádat nebo bude na jejich pořádání participovat:
• 6. a 7. července - Jízdy elektrickou jednotkou Tornádo na sraz veteránů v Chodové Plané a Mariánských Lázních a jízdy kolem Plzně

• 3. a 4. srpna - Bezdružické parní léto – parní lokomotiva Kafemlejnek

• 10. a 11. srpna – Historickou parní lokomotivou Šlechtična na Chodské slavnosti

• 15. září – Motorovým vozem Kredenc a historickým autobusem na den otevřených dveří Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici

Podrobné informace k jednotlivým jízdám budou postupně zveřejňovány na www.idpk.cz/nostalgie. Nezůstávejte doma a objevte kouzlo a půvab historických vlaků při malebných výletech po krásném Plzeňském kraji! Na těchto stránkách též budou zveřejněny jízdní řady vlaků či informace k tarifu a cenám jízdného – není však tajemstvím, že na části akcí bude platit pouze cenově přívětivý tarif IDPK bez jakýchkoli dalších příplatků.

Místo ve vlacích není potřeba předem rezervovat, a tak je na Vás, kdy se rozhodnete, zda na jízdu dorazíte.

Jednoduše přijďte a užijte si jedinečnou atmosféru nostalgických vlaků!