Muzeum představilo novou knihu o Pokladu z Nezdražic

10. září 2024 15:14, Mgr. Patrik Pátek

Západočeské muzeum v Plzni v úterý 10. října představilo dlouho očekávanou publikaci „Poklad z Nedražic“. Autory knihy, kterou vydalo právě Západočeské muzeum v Plzni ve spolupráci s vydavatelstvím Abalon, jsou Miroslav Hus, Milan Metlička (oba ze Západočeského muzea v Plzni) a Václav Pinta. Kniha podrobně popisuje nálezové okolnosti tohoto výjimečného mincovního depotu a především pak obsahuje jeho důkladné numismatické a historické zhodnocení.

Nedražický poklad byl nalezen v březnu roku 2020 nedaleko obce Nedražice. Tento velký depot zlatých a stříbrných mincí ze 14. století byl veřejnosti představen v dubnu roku 2022, kdy byl na měsíc vystaven ve stálé expozici „Pohledy do minulosti Plzeňského kraje“.

„Výjimečnost tohoto depotu spočívá především v množství zlatých mincí. Těch bylo nalezeno 92, což jej činí v rámci depotů zlatých mincí nalezených na území České republiky jedním z největších, v rámci nálezů mincí ze 14. století jde pak o vůbec největší počet deponovaných mincí ze zlata. Zajímavá je však i stříbrná složka depotu, kterou tvořilo 343 pražských grošů. Z numismatického pohledu je velmi specifické zastoupení druhů mincí v tomto depotu,“ sdělil jeden z autorů knihy Miroslav Hus.

Depot byl svým majitelem ukryt na konci sedmdesátých let 14. století. V tehdejší době ukrytý poklad představoval značný majetek v hodnotě menší vsi nebo několika statků či mlýnů.

„Tak unikátní nález si nezaslouží jen výstavní expozici, ale také jeho uchování knižní formou. Nejen, že jde o největší nález se zlatou mincí v Čechách, ale zajímavé je také složení stříbrných mincí pokladu, protože šlo pouze o české groše. Nebyly nalezeny jindy běžné groše míšeňské a žádné drobné mince. Navíc nález pochází z doby, kdy kladrubský klášter čelil otevřenému nepřátelství okolní šlechty a královských měst. O to více si cením, že Plzeňský kraj může takto cenný poklad představit, a to už podruhé, tentokrát formou pro všechny – unikátní knihou,“ upozornil radní Plzeňského kraje pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka, který si při slavnostním představení publikace kladl stále nezodpovězenou otázku: "Co lidi vedlo k tomu, že poklad takové hodnoty takto zakopali?"

Autoři publikace: Miroslav Hus, Milan Metlička, Václav Pinta, Poklad z Nedražic. Západočeské muzeum v Plzni, p. o., vydavatelství Abalon, 2024, 174 stran.