Na Chodské slavnosti přijeli až z chorvatského Bjelovaru

16. srpna 2024 11:27, Mgr. Milada Soukupová

Folklórní soubor z chorvatského Bjelovaru z Bjelovarsko-Bilogorské župy, která je partnerským regionem Plzeňského kraje, vystoupil na letošních jubilejních Chodských slavnostech v Domažlicích. Svým tanečním a pěveckým uměním nadchl v sobotu pod Chodským hradem návštěvníky slavností. Následně vystoupil i na Chodské hyjtě v Mrákově, kde ho přivítali členové Chodského souboru Mrákov.

Se členy souboru České obce Bjelovar se setkal v Domažlicích náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro regionální rozvoj, IT a evropské záležitosti Petr Vanka, v Mrákově přišel pozdravit folklorní skupinu radní Plzeňského kraje pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libor Picka. Představitelé Plzeňského kraje se u této příležitosti setkali zároveň se  zástupci župy a města Bjelovar. Bjelovarsko-bilogorskou župu reprezentoval pan Boris Abramović a město Bjelovar paní Jasna Grgić Škaurin.

Bjelovarsko-bilogorská župa je úzce spjata s českou kulturou, a to i díky působení České obce Bjelovar a dalších krajanských spolků. Plzeňský kraj dlouhodobě podporuje udržování českých tradic, kultury a českého jazyka v tomto regionu a je v úzkém kontaktu se Svazem Čechů v Chorvatsku, které má sídlo v Daruvaru v Bjelovarsko - bilogorské župě. Daruvar je mimo jiné také znám jako místo s nejpočetnějším zastoupením české menšiny v Chorvatsku.