Na Kariérním jarmarku se bude prezentovat více než padesátka firem z regionu

06. února 2024 15:09, Bc. Eva Mertlová

Kariérní jarmark se bude konat ve čtvrtek 8. února 2024 od 10 do 16 hodin na VOŠ a ŠPŠE Plzeň. Jde o prezentaci zejména firem a také vysokých škol budoucím absolventům středních škol, kterých jen samotná pořádající škola má 1300. Jarmark je určen pro všechny absolventy středních škol nejen v kraji.

Středoškoláci najdou na Kariérním jarmarku velkou nabídku uplatnění na trhu práce v regionu. Mezi prezentujícími se společnostmi jsou největší firmy z Plzeňského kraje, ale i některé fakulty Západočeské univerzity či městská a státní policie. „Navazujeme na akce, které naše škola pořádala v minulých letech před covidem. Věříme, že Kariérní jarmark je jedna z velmi efektivních akcí, kde se potká velké množství žáků a studentů. Jedná se o širokou nabídku pracovního a studijního uplatnění zejména v regionu. Těší nás, že jsou naši absolventi dlouhodobě velmi žádaní na trhu práce. Díky tomu máme možnost s řadou firem spolupracovat,“ uvádí Vlastimil Volák, ředitel VOŠ a SPŠE Plzeň.

Součástí akce bude slavnostní zahájení s hejtmanem Plzeňského kraje Rudolfem Špotákem, který převzal záštitu nad Kariérním jarmarkem. „Dlouhodobě navštěvuji významné zaměstnavatele v kraji a právě nedostatek kvalifikovaných odborníků ve firmách je nejožehavějším tématem diskuzí. Jako zřizovatel škol se Plzeňský kraj snaží podporovat technické obory, organizujeme řadu soutěží na téma techniky, se žáky diskutujeme a v případě zájmu o konkrétní obory se v rámci možností snažíme rozšiřovat výuku. Věřím, že i díky takovým akcím, jako je Kariérní jarmark, si mnozí ujasní svou budoucnost a v kraji zůstanou studovat i později pracovat,“ říká Rudolf Špoták, hejtman Plzeňského kraje.

Po celý den budou probíhat na dvou místech i odborné přednášky pro studenty na zajímavá témata. Studenti se tak např. dozví o designu a výrobě 2pólových synchronních generátorů, jak funguje a vzniká tepelné čerpadlo, využívají se moderní technologie ve výrobě nebo nahlédnou do světa vývojářů webových aplikací z hlediska kyberbezpečnosti. Zástupci z Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni představí studentům průmyslovou robotiku a programování průmyslového robota, Fakulta aplikovaných věd ZČU bude prezentovat výzkum a možnosti budoucího vzdělávání představí i Vyšší odborná škola Plzeň.

Na Kariérním jarmarku se budou prezentovat rovněž partneři akce jako jsou Tech Tower či Techmania Science Centrum Plzeň, která je nejen science centrem, ale zaměřuje se i na školní vzdělávací programy. Své aktivity představí Drony SIT – Správa informačních technologií města Plzně.
VOŠ a SPŠE Plzeň, která v příštím roce oslaví 70. výročí, dává velký důraz na spolupráci s firmami. „Jsme technická škola v technické době, která svým zaměřením pomáhá porozumět technologiím, které mění svět. Rádi bychom, aby naši absolventi například pomáhali ve firmách se zaváděním a správou robotických systémů, automatizací, využitím umělé inteligence, datovou analýzou, kyberbezpečností, internetem věcí atd. Pro nás, průmyslovou školu, je spolupráce s firemní sférou nezbytností,“ dodává dále ředitel školy Vlastimil Volák.
Akce je určena výhradně pro středoškolské studenty. Ti mohou Kariérní jarmark navštívit zcela zdarma, a to po předchozí registraci na stránkách pořadatele. Odkaz na registraci pro střední školy najdete na stránkách školy v sekci Žijeme technikou.