O titul Regionální potravina Plzeňského kraje soutěžil rekordní počet účastníků

10. května 2024 16:17, aktualizováno 16:19, Mgr. Patrik Pátek

Komise vyhodnotila Regionální potravinu Plzeňského kraje pro rok 2024. Do 15. ročníku soutěže o prestižní značku se přitom přihlásilo 44 místních výrobců se 169 produkty. Nejsilněji zastoupenou kategorii Masné výrobky tepelně opracované ovládla Královská klobása od výrobce Plzák z Plzně s.r.o. Soutěž probíhá každoročně ve všech krajích České republiky.

Hodnotitelská komise se sešla v Klatovech a značku Regionální potravina Plzeňského kraje navrhla pro rok 2024 udělit těmto výrobkům:

KATEGORIE
VÝROBEK A VÝROBCE
Masné výrobky tepelně opracované
KRÁLOVSKÁ KLOBÁSA
PLZÁK Z PLZNĚ S.R.O.
Masné výrobky trvanlivé, tepelně neopracované, konzervy a polokonzervy
VEPŘOVÝ BOK NA ČERNÉM PIVĚ A JALOVCI
JOSEF VANICKÝ, BLOVICE
POTĚŠENÍ VE SKLE
Sýry včetně tvarohu
ČERSTVÝ SÝR – KOŘENÍ
ŠUMAVSKÝ STATEK DLOUHÁ VES S.R.O.
Mléčné výrobky ostatní
KEFÍR S BORŮVKOVOU PŘÍCHUTÍ
JIŘÍ WEBER, BRNÍŘOV
Pekařské výrobky včetně těstovin
ZELŇÁKY
ING. LIBUŠE PAŽOUTOVÁ SITTOVÁ, KRASÍKOV
DVŮR KRASÍKOV
Cukrářské výrobky včetně cukrovinek
JABLEČNÝ DEZERT S KOZÍ RICOTTOU
JS CHOCOLATE S.R.O.
Alkoholické a nealkoholické nápoje
NEBÍLOVSKÝ MOŠT – JABLKO, HRUŠKA
LUKRENA A.S.
SADY NEBÍLOVY
Ovoce a zelenina v čerstvé nebo zpracované formě
ZELNÝ SALÁT
MILENA ŠVÁBOVÁ, DOLANY
OD MILENY Z DOLAN
KAPR UZENÝ, PORCOVANÝ
ZPRACOVNA RYB KLATOVY A.S.

„Ze získání ocenění Regionální potravina máme obrovskou radost. Toto ocenění je pro nás motivací do další práce. Procházíme těžkým obdobím, kdy již v době květu zastihl naši úrodu mráz, což pro nás znamená minimální podzimní sklizeň. Ocenění Regionální potravina je pro nás velkým povzbuzením. Věříme, že přečkáme letošní těžké období a budeme se opět těšit z velké úrody v dalších letech. Jsme rádi, že jsme součástí skvělých výrobců z regionu a vážíme si všech, kteří zde své produkty tvoří a děkujeme za možnost účasti v této soutěži,“ řekla vedoucí sadů v Nebílovech Jana Zikmundová.

V Hodnotitelské komisi zasedli tradičně zástupci Ministerstva zemědělství, Státního zemědělského intervenčního fondu, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Státní veterinární správy, Agrární komory, Potravinářské komory a Plzeňského kraje. Svůj hlas v komisi měl i radní pro oblast ekonomiky Pavel Strolený nebo první náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje, IT a evropské záležitosti Petr Vanka. „Nebylo snadné vybrat z tolika velmi kvalitních a velmi chutných výrobků, ale přiznám, že hovězí sušená šunka z kýty v kombinaci s hruškovým džemem byla opravdová bašta,“ pochválil si výrobky, které později získaly Cenu hejtmana Plzeňského kraje náměstek Petr Vanka.

Díky rekordnímu počtu přihlášených výrobců porota neměla jednoduchou pozici. „O to více je mi líto, že mohlo zvítězit jen 9 regionálních produktů z našeho kraje, protože si cením každého výrobce, který se rozhodne ve svém podnikání pro lokální cestu. Jsem velmi potěšená, že mezi letošními 44 výrobci bylo i 22 nově přihlášených, kteří zkusili své štěstí v soutěži Regionální potravina Plzeňského kraje. Všechny příznivce lokálních produktů srdečně přivítáme na Dožínkách Plzeňského kraje v neděli 8. září 2024 v Dýšině, kde bude možnost se s výrobci osobně setkat a ochutnat jejich pochoutky, kterým bude v ten den oficiálně udělena značka Regionální potravin Plzeňského kraje," uvedla krajská koordinátorka Plzeňského kraje Helena Hnojská, z obecně prospěšné společnosti Úhlava.

Vzhledem k vysoké kvalitě přihlášených výrobků byla dále navržena dodatečná ocenění, která budou taktéž předávána na slavnostním předávání v Dýšině.

Cena hejtmana Plzeňského kraje
HRUŠKA S KARAMELEM VÝBĚROVÝ DŽEM
JITKA ČERVENKOVÁ
Cena hejtmana Plzeňského kraje
HOVĚZÍ SUŠENÁ ŠUNKA Z KÝTY
AB BOR, S.R.O.
Cena prezidentky Potravinářské komory ČR
STAŇKOVSKÁ DLOUHÁ KLOBÁSA
OSVRAČÍNSKÉ UZENÁŘSTVÍ S.R.O.
Cena Úhlava, o. p. s.
HOUVÁREK 12°
STARÁ ŠKOLA, SPOL. S R.O.
Cena Místní akční skupiny Pošumaví, z. s.
PŠENIČNÝ CHLÉB KVÁSKOVÝ
KÁVÉ KLATOVY S.R.O.