Odborné školy soutěžily na téma „Zlatá 80. léta“

27. dubna 2023 17:10, aktualizováno 17:14, Bc. Patrik Pátek

V prostorách modernizovaného sálu SOUE v Plzni na Skvrňanech proběhla 26. dubna 2023 soutěž odborných škol a učilišť z celé České republiky. Domácí Odborná škola výroby a služeb, Plzeň, navázala po covidové pauze na letitou tradici a opět uspořádala tuto akci určenou pro žáky učebních oborů kategorie E. Soutěžilo se ve třech oborech, konkrétně cukrářském, kuchařském a zahradnickém. Společné motto soutěže bylo Zlatá 80. léta.

Zadání všech soutěžních úkolů neslo v tomto duchu 80. let. Organizátory mile překvapil velký počet zúčastněných škol. Sešlo se zde 6 družstev cukrářských, 10 kuchařských a 6 zahradnických, a to celkem z osmi krajů naší republiky. Pokud jsme zmínili letitou tradici soutěže, jednalo se již o dvanáctý ročník soutěže zahradnické, u kuchařů dokonce o ročník šestnáctý.

Porota byla vylosována z řad pedagogů zúčastněných škol. U výrobků hodnotila estetiku, hygienická pravidla, techniku provedení, dodržování zadaného tématu, celkový dojem a u kuchařských a cukrářských výrobků proběhla samozřejmě i degustace. Celou soutěž zahájil Petr Vanka, náměstek hejtmana PK pro oblast regionálního rozvoje, IT a evropských záležitostí společně se zástupci oddělení oboru školství Jaroslavem Sokolem a Petrem Duškem. Poté soutěžící začali pracovat na prvním soutěžním úkolu, na který měli 90 min. Následovala půlhodinová přestávka, poté započali druhý soutěžní úkol. Zadání těchto dvou soutěžních úkolů bylo rozesláno již v propozicích soutěže. U zahradníků byla soutěž okořeněna ještě o další úkol, překvapení, kdy se soutěžící zadání dozvěděli až při započetí úkolu a pracovali pouze s materiálem, který dodala pořádající škola. Zde se projevila okamžitá nápaditost, kreativita i jisté zkušenosti žáků.

Úkoly pro jednotlivé obory:

Cukráři

• Modelace květů a příprava poháru ve stylu 80. let
• Zdobení dortu krémem na téma MDŽ

Kuchaři

• Chlebíček, na kterém se nešetřilo
• Příprava salátu, který byl typický pro studenou kuchyni 80. let

Zahradníci

• Fantazie – oslava MDŽ v osmdesátkách
• Vypichovaný koš + překvapení

Soutěž byla přístupná i pro veřejnost, celé soutěžní dopoledne se neslo v přátelské atmosféře. Docházelo k setkávání pedagogů z jednotlivých škol, výměně zkušeností, diskusím.
Porota mezitím pečlivě hodnotila výrobky dle všech zadaných kritérií. Prezentační místo bylo přístupné i veřejnosti, která oceňovala zejména nápaditost, kreativitu, estetické pojetí
i originální provedení výrobků charakterizujících 80. léta.
Po sečtení výsledků byla v každém oboru vyhlášena a oceněna první tři místa, ostatní soutěžící dostali pamětní list a upomínkové předměty. Jejich předávání se účastnili zástupci Krajského úřadu Plzeňského kraje a ředitelka pořádající školy Mgr. Lucie Vodičková.

Výsledky soutěže:

Cukráři:

1) SOŠ, SOU a ZŠ Třešť
2) SPŠ, OŠ a ZŠ Nové město nad Metují
3) OŠVS Plzeň

Kuchaři:

1) SŠ Trhové Sviny
2) SŠ obchodu, řemesel, služeb a ZŠ, Ústí nad Labem
3) SŠ řemesel Kunice

Zahradníci:

1) OŠVS Plzeň
2) SŠŘ a ZŠ Soběslav