Olympiáda dětí a mládeže skončila. Plzeňský kraj veze sadu medailí

obrazek
28. června 2024 11:18, Bc. Eva Mertlová

Letní olympiáda dětí a mládeže v Jihočeském kraji skončila ve čtvrtek 27. června 2024 slavnostním večerním ceremoniálem. Pro Plzeňský kraj byly hry ve znamení čtyř desítek medailí a řady úspěšných klání. Formu na paralympiádu v Paříži potvrdil úspěšný plavec David Kratochvíl dvěma zlatými. 

Za dobu olympiády bylo rozdáno více než 200 sad medailí. Soutěžilo se ve dvacítce sportů a celkem v 78 disciplínách. Účastníků - mladých nadějí - bylo v Jihočeském kraji na 21. ročníku Olympiády dětí a mládeže zhruba 3500 a spolu s nimi desítky trenérů. Během celé akce se prostřídalo 120 dobrovolníků, proběhlo 1500 přenosů na olympijském videokanále, celou olympiádu přenášela Česká televize. 


Příští olympijské klání bude v zimní verzi v Moravskoslezském kraji v lednu 2025. Poté štafetu letní verze her přebírá Praha, která letošní olympiádu v celkovém pořadí vyhrála.

Plzeňský kraj skončil mezi kraji na 8. místě. Výprava přivezla celkem 16 zlatých, 12 stříbrných a 15 bronzových medailí. Detailní výsledky vč. výsledkových listin jednotlivých disciplín najdete ZDE.


"Naši sportovci ze sebe vydali všechno, bojovali do posledních sil. Jsem hrdý na všechny naše závodníky, protože dali do olympijských bojů srdce. Hráli v duchu fair play a především si zkusili, jaká je olympiáda. Je až fascinující sledovat, jak mladí sportovci žijí tou atmosférou, jak se vzájemně podporují a jednotně bojují za Plzeňský kraj. A že jsme nebyli na prvním místě? Nevadí. Důležité je, že jsme byli u toho. Naše výprava dovezla více než 40 medailí a z toho 16 zlatých. Potvrdili jsme, že náš kraj sport umí a ne nadarmo máme i mezi dospělými přední extraligové týmy např. v házené a fotbalu tak jako na olympiádě v jižních Čechách. Velmi úspěšní byli také plavci, střelci i triatlonisté a atleti. Nikdo nás nemohl zklamat, všichni naši sportovci jsou kvalitně připraveni a my jako kraj podporu sportu dlouhodobě poskytujeme. Těším se na další sportovní úspěchy a věřím, že o řadě sportovců z letošní olympiády ještě uslyšíme," říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.


O slavnostním zahájení LODM v Jihočeském kraji čtěte ZDE

Jaký byl první den LODM pro Plzeňský kraj? Čtěte ZDE.

Co přinesl druhý den na olympiádě? Čtěte ZDE.

Co přinesl třetí den na olympiádě? Čtěte ZDE.

Videa vč. závěrečného sestřihu celé LODM najdete ZDE.

Galerie