Plzeň uctila památku amerického veterána George Thompsona

15. července 2024 18:10, Mgr. Patrik Pátek
Plzeň v pondělí 15. července uctila památku amerického veterána George Thompsona, jenž zemřel v pátek 12. července 2024 ve věku 99 let. Jako člen 16. obrněné divize armády Spojených států amerických osvobozoval v květnu 1945 Plzeň a po roce 1991 byl jednou z nejvýraznějších osobností z řad veteránů, kteří do západočeské metropole pravidelně jezdili na Slavnosti svobody. George Thompson si získal srdce Plzeňanů a Plzeň na něj nezapomene. Rozloučila se s ním pietním aktem u památníku Díky, Ameriko! a také položila květiny u pomníku 16. obrněné divize.

Pietního aktu se účastnili zástupci města Plzeň, hejtman Rudolf Špoták i americký velvyslanec v České republice. Přítomni byli také zástupci Senátu Parlamentu České republiky, městských obvodů a dalších organizací. „Je mi ctí, že dnes mohu spolu s vámi vzdát s pokorou hold vynikajícímu člověku a skvělému vlastenci panu Georgi Thompsonovi. A také vyjadřuji upřímnou soustrast jeho rodině a blízkým,“ řekl při pietním aktu u památníku Díky, Ameriko! americký velvyslanec v České republice Bijan Joseph Sabet. Podle jeho slov se George Thompson stal dlouholetým přítelem Plzně a českého lidu. „Dnes chci s připomínkou jeho památky také ocenit přátelství mezi našimi zeměmi. Mnohokrát jsem řekl, že americko-české vztahy nebyly nikdy pevnější. A i když často mluvívám o spolupráci mezi našimi státy, jsem přesvědčen, že ještě pevnější jsou vazby mezi našimi lidmi,“ řekl Bijan Joseph Sabet. Jako velvyslanec navštívil Plzeň mnohokrát, podle svých slov dnes však potřetí pokládá věnec k památníku Díky, Ameriko! na počest amerických vojáků, kteří Plzeň osvobodili. „Rád bych také řekl: Děkuji, Plzni. Děkuji, Česko. Děkuji za to, že vzpomínáte. Děkuji vám za poctu velkým Američanům, jako je George Thompson. A děkuji za vaše přátelství,“ dodal.

„George Thompson byl jedním ze symbolů Slavností svobody. Do Česka, které pomohl osvobodit, se vrátil na začátku devadesátých let a od té doby se vracel pravidelně a mnohokrát zde hovořil o hrůzách, které válka přinesla. Plzeň byla, dle jeho slov, jeho druhým domovem. Riskoval svůj život, za naši svobodu. Jeho odvaha zůstane navždy v našich vzpomínkách,“ uctil památku u pomníku Díky, Ameriko! hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

George Thompson se narodil 1. října 1924 na farmě poblíž malého městečka v Kansasu. Do armády se zapsal jako dobrovolník v devatenácti letech. Po absolvování výcviku nastoupil k 16. obrněné divizi. Jeho cesta do Československa vedla přes Francii a Německo. Dne 6. května 1945 se podílel na osvobození Nýřan, poté Plzně, z níž vojáci pokračovali přes Mariánské Lázně zpět do německého Řezna. Poprvé se do Československa vrátil v roce 1991. „Neznám jinou zemi, v níž si lidé své svobody váží více než Češi,“ říkával ve svých vystoupeních George Thompson.