Plzeňskou Techmanii ovládla robotická vozítka

obrazek
01. listopadu 2023 10:39, Bc. Eva Mertlová

Techmania Science Centrum Plzeň byla dějištěm 6. ročníku Soutěže robotiky, kterou pro žáky základních a středních škol i letos zorganizoval Plzeňský kraj. Kromě přesné jízdy danou tratí na čas hodnotila porota také kreativitu soutěžních robotických vozítek. Celkem se v letošním ročníku soutěže zúčastnilo 24 středoškolských týmů a 17 týmů ze základních škol.

Před žáky stál nelehký úkol, a to v rámci čtyřčlenného týmu absolvovat neznámou trať s pomocí předem sestaveného robota. Soutěžilo se ve dvou kategoriích – střední školy a základní školy. Soutěžní jízdy proběhly ve dvou kolech, kvalifikačním a finálovém. Kromě rychlostní disciplíny hodnotila porota také nejvíce kreativní roboty, a to také ve stejných kategoriích.

Kategorie středních škol


Kategorie základních škol


Kategorie středních škol - kreativita


Kategorie základních škol - kreativita


"S každou další podobnou soutěží mě žáci umí překvapit, vždy sestrojí originální vozítka a dokáží s nimi zajet velmi dobré časy na předem neznámé trati. K tomu vozítka jsou velmi kreativně sestavena. Pro nás je to důkazem, že technika opravdu má budoucnost a že investice do technického vzdělávání se vyplatí. Plzeňský kraj se podpoře oborů technického rázu věnuje už řadu let, spolupracujeme se zaměstnavateli v kraji a já jsem přesvědčen, že tito mladí lidé mají budoucnost právě na poli techniky," říká náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc.

Soutěž realizuje Plzeňský kraj společně se ZČU v Plzni a Techmania Science Centrem Plzeň v rámci projektu „Vzdělávání 4.0 v Plzeňském kraji“.

Po celou dobu konání soutěže měli žáci možnost volné prohlídky expozic science centra.


Galerie