Plzeňský kraj dostal šest tisíc respirátorů od Senátu

15. prosince 2020 07:40, aktualizováno 13:58, Mgr. René Zeithaml

Celkem dvě stě tisíc respirátorů darovala České republice taiwanská firma prostřednictvím předsedy Senátu Miloše Vystrčila. Senát rozhodl o rozdělení této zásilky mezi jednotlivé kraje, které je mají předat učitelům středních, základních a mateřských škol.

Rozhodli jsme se přednostně rozdat respirátory mezi školy, které fungovaly v době, kdy byly ostatní školy uzavřené. Byly to školy a školky, které se staraly o děti rodičů vybraných profesí, tedy zdravotníků, záchranářů, pracovníků v sociálních službách a dalších profesí,“ vysvětlila hejtmanka Ilona Mauritzová s tím, že distribuce respirátorů do škol proběhne tento týden. „Dále budou respirátory předány také středním školám, které vyučují zdravotnické a sociální obory, jejichž žáci poskytovali péči ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociálních služeb,“ dodává náměstek pro oblast školství a sportu Rudolf Salvetr.

Respirátory jsou v tuto chvíli již naskladněny na krajském úřadě a distribuce bude probíhat standardní cestou prostřednictvím jednotlivých obcí s rozšířenou působností (ORP).

Dar jsme obdrželi v návaznosti zahraniční cestu předsedy Senátu ČR a několika senátorů, kde byla přislíbena pomoc. Tohle je jeden z konkrétních výsledků této cesty. Jsme rádi, že v Plzeňském kraji můžeme část daru využít,“ uvedl senátor a náměstek hejtmanky Pavel Karpíšek.

Respirátory nejsou jediným konkrétním darem, který putuje do našeho kraje. „Shodou náhod jsem dnes předal řediteli Fakultní nemocnici v Plzni 500 ks testerů z Taiwanu. Do České republiky dorazilo celkem 5 000 kusů testerů, které byly rozděleny do 10 nemocnic,“ doplnil senátor Václav Chaloupek.

ŠkolaPočet ks
Dům dětí a mládeže Blovice, okres Plzeň-jih150
Základní škola a mateřská škola Domažlice, Msgre B. Staška 232, příspěvková organizace150
Základní škola Josefa Hlávky Přeštice 150