Plzeňský kraj má tři Stavby roku 2023

obrazek
13. září 2024 09:41, Ing. Helena Frintová
Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2023 získaly novostavba administrativní budovy Importo v Klatovech, rekonstrukce Zámku Týnec a revitalizace vnitrobloku v Manětínské ulici v Plzni. Cenu poroty si ze soutěže odnesla obnova měšťanského domu s vinárnou Kräm Bistro & Wine v Klatovech. Cena hejtmana Plzeňského kraje byla udělena Klášteru Plasy za obnovu opatské rezidence. Tato stavba se nejvíce líbila také lidem hlasujícím na internetu a vysloužila si zároveň Cenu veřejnosti. Cena primátora města Plzně putovala do Západočeského muzea za rekonstrukci budov Národopisného muzea Plzeňska. Ministerstvo průmyslu a obchodu ocenilo výstavbu haly se zázemím Urbanity Campus v Tachově, Svaz podnikatelů ve stavebnictví zase modernizaci železničního uzlu se zastávkou Plzeň-Slovany. Udělovala se také čestná uznání poroty.

Ve čtvrtek 12. září se v Plzni vyhlašovaly výsledky soutěže Stavba roku Plzeňského kraje a udělovaly se ceny. Stavební díla posuzovala šestičlenná nezávislá porota složená z architektů, projektantů a stavebních inženýrů. Vítězný titul si odnesly tři stavby. „Z 18 nominovaných staveb jsme letos vítěze vybrali mezi novostavbami, rekonstrukcemi a v kategorii veřejných prostranství,“ řekl předseda odborné poroty Miloslav Michalec, který je zároveň vedoucím odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Plzeňského kraje.

Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2023 si podle poroty zasloužila administrativní budova společnosti Importo v Klatovech za architektonicky čistou a funkčně estetickou realizaci stavby, podpořenou moderně střiženým, atypicky řešeným designem interiéru. Zámku Týnec byl titul udělen nejen za citlivou rekonstrukci, ale i za zapojení současného umění, které bude navždy pevně spjato s kulturní památkou jako nová současná vrstva. Úprava vnitrobloku v Manětínské ulici v Plzni obdržela titul za nápaditý, jednoduchý a přitom funkční návrh kavárny doplněný o sportovní plochy. Návštěvnost místa dokazuje, že se jedná o skvělý a následováníhodný počin v revitalizaci panelových sídlišť.

Další oceněnou stavbou v Klatovech je Kräm Bistro & Wine. Měšťanskému domu s renesančním jádrem byl zprovozněním kavárny vdechnut nový život a ze soutěže si odnesl Cenu poroty za kvalitní citlivou rekonstrukci v kombinaci s elegantním moderním interiérovým designem.

Klášter Plasy se může pyšnit Cenou hejtmana Plzeňského kraje za obnovu opatské rezidence včetně zahrady a interiérů a zároveň Cenou veřejnosti. Stal se totiž i vítězem internetového hlasování. „Těší mne, že jsme se tentokrát potkali při udílení Ceny hejtmana s názorem veřejnosti, která vnímá obnovu opatské rezidence v Klášteře Plasy stejně jako my a lidé jí dali svůj hlas při volbě Ceny veřejnosti. Tím obnova tohoto památkově chráněného objektu získala hned dvě ocenění. O to více si proto zaslouží poděkování všichni, kteří se na ní podíleli. Na severním Plzeňsku díky této stavbě máme další skvělý turistický cíl, který si návštěvníci budou moci v plaském klášteře prohlédnout na nově otevřené prohlídkové trase,“ říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Hlasování veřejnosti probíhalo na webu Mapy Stavby roku Plzeňského kraje, která vznikla za podpory plzeňské společnosti Eurosoftware s.r.o., hlavního partnera soutěže. "Obnova opatské rezidence v Klášteře Plasy se povedla úžasně. Je neuvěřitelné, jak se tato památka v posledních letech proměnila. Osobně jsem v tomto roce držel palce soukromému investorovi Zámku Týnec. Jeho dlouholetý entusiazmus si získal můj obdiv a jsem rád, že byl porotou také oceněn," řekl Stephan Kronmüller, jednatel společnosti.

Cena primátora města Plzně zamířila do Západočeského muzea v Plzni. Odborná porota tu ocenila revitalizaci dvou propojených historických objektů Národopisného muzea Plzeňska v jejich exteriéru i interiéru. „Každá opravená památka má pro město velký význam a je třeba si jí vážit. Obnova Národopisného muzea Plzeňska jde ruku v ruce s naším cílem revitalizovat náměstí Republiky, na kterém se nachází. Navíc potěší oči mnoha Plzeňanů i turistů, kteří se do Plzně vydávají. Proto jsem se rozhodl této stavbě udělit Cenu primátora,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

V soutěži byla oceněna také kvalitní průmyslová architektura. Za realizaci brownfiledu a výstavbu architektonicky zajímavé a uživatelsky přívětivé výrobní haly Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR získal Urbanity Campus v průmyslové zóně Tachov.

Cenu si odnesla i stavba dopravní infrastruktury. Za modernizaci železniční tratě na jih od Plzně včetně technologicky obtížné výstavby zastávky Plzeň-Slovany s lávkou pro pěší získal Cenu SPS železniční uzel Lobzy–Koterov.

Odborná porota dále udělila tři čestná uznání. Dům přírody Brd ve Strašicích ocenila za komplexní a pečlivou rekonstrukci kulturní památky v srdci středních Brd, rodinný dům Pecihrádek za promyšlenou venkovní i vnitřní kompozici citlivě zapadající do kontextu krajiny a bránu do Borského parku v Plzni za architektonicky vkusné a účelné řešení veřejného prostoru, tvořící jeden z dílků atraktivní tváře celého města.

"Se zájmem jsme sledovali, kolik zdařilých staveb vzniklo vloni v Plzeňském kraji. Na řadě z nich jsme se mohli podílet dodáním keramických obkladů RAKO. O to víc nás těší, že některé stavby s našimi produkty v soutěži uspěly a odnesly si ceny, například Dům přírody Brd ve Strašicích nebo Brána do Borského parku v Plzni. Blahopřejeme všem oceněným!" uvedl Petr Machoň, ředitel marketingu společnosti LASSELSBERGER, partnera soutěže.

Během slavnostního večera vyhlásila svoji cenu i Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, oblast Plzeň. V samostatné, současně probíhající soutěži získal Cenu ČKAIT Plzeňského kraje Ing. Martin Hašek, hlavní inženýr projektu ze společnosti SWIETELSKY stavební s.r.o., odštěpný závod Pozemní stavby ZÁPAD za stavbu Plzeňský Prazdroj – automatizovaný sklad, Plzeň. „Cena ČKAIT Plzeňského kraje 2023 byla udělena naší odbornou porotou za náročné technické provedení a koordinaci stavby plně automatického skladovacího systému a manipulační technologické linky. Navržené a realizované řešení představuje budoucnost skladovacích provozů,“ říká Luděk Vejvara, předseda výboru ČKAIT pro oblast Plzeň.

Oceněné stavby v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje

TITUL STAVBA ROKU PLZEŇSKÉHO KRAJE 2023

Administrativní budova Importo, Klatovy
Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2023 je udělen za architektonicky čistou a funkčně estetickou realizaci stavby, podpořenou moderně střiženým, atypicky řešeným designem interiéru.

Nominaci na titul Stavba roku Plzeňského kraje 2023 získává za účelné a architektonicky zdařilé řešení stavby. Dominantou areálu je budova administrativy, architektonicky čistého horizontálního tvaru dávající stavbě lehký, funkcionalistický nádech. Velké prosklené stěny příhodně opticky propojují interiér s exteriérem. Částečně zapuštěná skladovací hala na automobily s pojízdnou střechou je účelně propojena gradujícími kaskádovými parkovacími terasami, sloužící jako venkovní showroom a dodává horizontalitě areálu dynamiku.
(kategorie A – Novostavby budov)

Zámek Týnec, národní kulturní památka
Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2023 je udělen nejen za citlivou rekonstrukci, ale i za propojování současného umění, které bude navždy pevně spjato s kulturní památkou jako nová současná vrstva.

Nominaci na titul Stavba roku Plzeňského kraje 2023 získává za přesvědčivou rekonstrukci zámecké budovy. S trochou nadsázky se dá říct, že tam kde zakládající majitel spolu s barokním architektem Giovanni Battistou Alliprandim přestal budovat, současní majitelé plynule navázali. Budova je nově vybavena citlivými autorskými detaily, ale také současnými uměleckými invencemi, které po 300 letech navazují na Alliprandiho plány, komponovat barokní prostory s velkorysým uměním.
(kategorie B – Rekonstrukce budov)

Vnitroblok Manětínská, Plzeň
Titul Stavba roku Plzeňského kraje je udělen za nápaditý, ve formě jednoduchý, a přesto funkční návrh objektu kavárny doplněný o sportovní a komunitní plochy. Návštěvnost obyvatel dokazuje, že se jedná o skvělý a následováníhodný počin v revitalizaci panelových sídlišť.

Nominaci na titul Stavba roku Plzeňského kraje 2023 získává za kvalitní architektonické a urbanistické řešení i za ideu revitalizovat a modernizovat tolik potřebnou vybavenost sídliště. Představované řešení považuje porota za ideální, nabízí vše potřebné pro obyvatele okolních bytových domů – kavárnu, dětské hřiště, sportoviště. Návrh vhodně využívá terénního rozdílu, veškeré materiály i formy působí jednoduše a přesto účelně. Architektonický výraz nové kavárny představuje soudobé kvalitní řešení.
(kategorie F – Veřejná prostranství)


CENA POROTY

Kräm Bistro & Wine - Krameriova ul. Klatovy
Cena poroty v soutěži Stavba roku Plzeňského Kraje 2023 je udělena za kvalitní citlivou rekonstrukci v kombinaci s elegantním moderním interiérovým designem, vše s maximálním zaměřením na konečný detail.

Nominaci na titul Stavba roku Plzeňského kraje 2023 získává za příkladnou obnovu původního měšťanského domu s renesančním jádrem z druhé poloviny 16. století. Parteru byl vdechnut potřebný nový život zprovozněním vinárny v přízemí a v suterénu s prodejem vín. Ze zrekonstruovaného prostoru sklepení zcela dýchá nostalgie starých časů. Porota oceňuje kvalitní provedení renovačních prací s respektem k původním stavebním částem a propojení moderního interiéru s historickými prvky., kde si lze nerušeně, při sklenici vína, vychutnat zdejší atmosféru.
(kategorie B – Rekonstrukce budov)


CENA HEJTMANA PLZEŇSKÉHO KRAJE
CENA VEŘEJNOSTI

Obnova opatské rezidence v Klášteře Plasy
Cenu hejtmana Plzeňského kraje získává za celkovou kvalitní obnovu památky včetně zahrady a interiérů. Klášterní areál v Plasích se rozšířil o další zrekonstruovanou reprezentativní část, na kterou může být hrdý.

Nominaci na titul Stavba roku Plzeňského kraje 2023 získává za úspěšnou rekonstrukci rozsáhlé rezidenční a reprezentativní budovy. Decentní fasáda s pastelovými okny bezvadně doplňuje soubor Plaského kláštera. Za výrazově umírněnou fasádou se skrývají uvnitř nejen přiznané stavební fáze, velkolepý sál, prostory dobového bydlení, ale i nápaditá současná recepce. Potěšující je, že obnova historické budovy přinesla rovněž vznik nové prohlídkové trasy v dosud nezpřístupněných interiérech prvního patra Nové prelatury, včetně instalace historického mobiliáře.
(kategorie B – Rekonstrukce budov)


CENA PRIMÁTORA MĚSTA PLZNĚ

Revitalizace Západočeského muzea v Plzni – Národopisného muzea Plzeňska
Cena primátora města Plzně je udělena za vkusnou a k historickým prvkům i prostorům ohleduplnou obnovu památkově chráněných objektů. Tento významný počin zajistil důstojné prostory pro prezentaci muzejních sbírek a přiblížení historie návštěvníkům.

Nominaci na titul Stavba roku Plzeňského kraje 2023 získává za příkladnou rekonstrukci, a především obnovu dvou propojených historických objektů v jejich exteriéru i interiéru. Citlivý přístup a zkušenosti autorů byly předpokladem pro docílení autentického a přirozeného prostředí, které v kombinaci s novou stálou expozicí muzeum nyní nabízí. Nově vložený výtah působí nerušivě a vhodně se začleňuje do celé koncepce návrhu. V současné době mohou opět tyto nemovité kulturní památky hrdě reprezentovat městskou památkovou rezervaci v Plzni.
(kategorie B – Rekonstrukce budov)


CENA SVAZU PODNIKATELŮ VE STAVEBNICTVÍ

Uzel Plzeň, 5. stavba – Lobzy – Koterov
Cenu SPS získává za příkladnou principově jednoduchou, účelnou modernizaci železniční tratě na jih od Plzně s důrazem na bezpečnost a významné zvýšení kvality cestování pro veřejnost.

Nominaci na titul Stavba roku Plzeňského kraje 2023 získává za vysoce náročné celkové provedení stavby dopravní infrastruktury zahrnující modernizaci uzlu ve směru na České Budějovice. Dosaženou prioritou bylo zlepšení technických parametrů železniční tratě, zvýšení komfortu pro cestující a bezpečnosti železničního provozu. Za úspěšnou záležitost lze považovat technologicky obtížnou výstavbu zastávky Plzeň - Slovany včetně realizace nové lávky pro pěší a napojení na veřejnou dopravu.
(kategorie D – Dopravní a inženýrské stavby)

CENA MINISTERSTVA PRŮMYSLU A OBCHODU ČR

Urbanity Campus Tachov – výstavba budovy Gama
Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR je udělena za návrh nové haly GAMA, která je realizací brownfieldu v průmyslové zóně Tachov. Jedná se o architektonicky zajímavou a uživatelsky přívětivou výrobní halu při splnění všech technických hledisek, aplikací moderních technologií a využití ekologických prvků.

Nominaci na titul Stavba roku Plzeňského kraje 2023 získává za kvalitní návrh nové haly včetně administrativního zázemí. Fasády průmyslových objektů bývají často navrhovány jen účelově za použití plošných panelů s ryze technickým charakterem. Hala Gama se tomuto současnému trendu vymyká. Skvěle designově i materiálově pojatá fasáda i vkusně koncipované okolí stavby dokládají snahu o vytvoření kvalitní průmyslové architektury. Budova vyniká rovněž moderním technickým řešením včetně střešní fotovoltaiky, bateriové úložiště, inteligentního systému řízení a regulace a smart LED osvětlení.
(kategorie E – Průmyslové stavby)


ČESTNÉ UZNÁNÍ POROTY

Dům přírody Brd, Strašice
Čestné uznání poroty je uděleno za komplexní a pečlivou rekonstrukci kulturní památky, která se tak stala nepřehlédnutelným klenotem v srdci středních Brd.

Nominaci na titul Stavba roku Plzeňského kraje 2023 získává za příkladnou a citlivou rekonstrukci bývalého zámečku Tři trubky. Náročná obnova areálu, navrženého na konci 19. století v duchu romantického historismu, nenavrátila objektům pouze jejich malebnou a pitoreskní podobu, ale rovněž jim vdechla potřebnou novou náplň ve formě poučné interaktivní expozice. Výjimečnou atmosféru stavby umocňuje originální tryskající vodní prvek uprostřed nádvoří. Chvályhodným počinem je rovněž rekonstrukce a znovuuvedení do provozu původní vodní elektrárny.
(kategorie B – Rekonstrukce budov)

Rodinný dům Pecihrádek
Čestné uznání poroty získává za promyšlenou venkovní i vnitřní kompozici a za citlivě využité prostorové podmínky, které dávají stavbě další neopomenutelnou dimenzi.

Nominaci na titul Stavba roku Plzeňského kraje 2023 získává za realizaci svižného rodinného domu, který citlivě a samozřejmě zapadá do kontextu krajiny. Jednoduchá hmota s dynamickým zkosením a přírodě blízký dřevěný obklad působí nerušivě a vlídně. Přehledně koncipovaný interiér využívá různé pohledové materiály a struktury. Celkové architektonické řešení je na vysoké úrovni a díky publikování obohatí portfolium kvalitních realizací rodinného bydlení v našem kraji.
(kategorie C – Stavby pro bydlení)

Brána do Borského parku, Plzeň
Čestné uznání poroty je uděleno za architektonicky vkusně a účelně řešené vstupní prostory Borského parku. Každá takováto kvalitní intervence do veřejného prostoru vytváří samostatný dílek, z kterých je poskládána atraktivní tvář celého města.

Nominaci na titul Stavba roku Plzeňského kraje 2023 získává za kvalitní návrh vstupních partií Borského parku zahrnující zpevněný předprostor, kavárnu se zázemím i navazující parkovou úpravu. Podélná jednopodlažní hmota, vyznačující se horizontálními liniemi a prosklenými plochami, příhodně odděluje uliční část od klidové parkové. Zadní fasáda s dřevěnou konstrukcí pergoly se vyznačuje intimnějším zahradním charakterem, což správně uvozuje jiné využití navazujících prostor. Nápaditým prvkem je ponechání reliktu tramvajových kolejí.
(kategorie F – Veřejná prostranství)


Samostatně probíhající soutěž o CENU ČKAIT PLZEŇSKÉHO KRAJE

Plzeňský Prazdroj – automatizovaný sklad, Plzeň
Stavba třicet metrů vysokého skladu výrobního závodu Plzeňského Prazdroje v Plzni je zajímavou aplikací plně automatického skladování pivovarnických výrobků včetně manipulace a nakládky zboží implementované do tradiční halové stavby.
Objekt o rozměrech 73 x 55 metrů s kapacitou více jak 17 000 pozic je největší skladovací kapacitou plzeňského pivovaru. Požadavky na umístění technologie si vyžádaly řadu originálních železobetonových a ocelových konstrukcí doplněnou systémy elektronického řízení plně automatických linek pro ukládání a nakládání vozíků a beden s pivem.
Navržené a realizované řešení představuje budoucnost skladovacích provozů.

O soutěži Stavba roku Plzeňského kraje

Vyhlašovatelem soutěže Stavba roku Plzeňského kraje je Plzeňský kraj.

Spoluvyhlašovateli jsou statutární město Plzeň, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR a Obec architektů.

Soutěž se koná pod záštitou hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Hlavním partnerem soutěže, Ceny veřejnosti a projektu Mapa Stavba roku PK je společnost EUROSOFTWARE, s.r.o..
Letos poprvé je partnerem také český výrobce obkladů a dlažeb, společnost
LASSELSBERGER, s.r.o..

Odborná porota
Ing. Milan Froněk;
Ing. arch. Vladimíra Leníčková;
Ing. arch. Miloslav Michalec;
Ing. arch. Edita Míková;
Ing. Luděk Vejvara, Ph.D.;
Ing. arch. Jiří Zábran

Soutěžní kategorie:
A/ Novostavby budov,
B/ Rekonstrukce budov,
C/ Stavby pro bydlení,
D/ Dopravní a inženýrské stavby,
E/ Průmyslové stavby,
F/ Veřejná prostranství

Udělované ceny:
Titul Stavba roku Plzeňského kraje,
Cena poroty,
Cena hejtmana Plzeňského kraje,
Cena primátora města Plzně,
Cena Ministerstva průmyslu o obchodu ČR,
Cena Svazu podnikatelů ve stavebnictví,
Cena veřejnosti.


Kontakt pro média:
Hana Kulawiaková
E-mail: hana@stavbarokupk.cz
Tel.: 606 665 771

 


Galerie