Plzeňský kraj podpořil Tibet vyvěšením vlajky

10. března 2023 16:24, Bc. Eva Mertlová

Také letos podpořil Plzeňský kraj vyvěšením tibetské vlajky nejen mezinárodní kampaň Vlajka pro Tibet ale především humanistické hodnoty a důraz na ochranu lidských práv. Vlajka byla vyvěšena na budově Krajského úřadu Plzeňského kraje po celý dnešní den u příležitosti 64. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu ve Lhase.

Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, další milion jich zemřel v následujících letech v pracovních táborech, ve vězeních nebo v důsledku hladomoru. "Opětovným vyvěšením tibetské vlajky zvláště v době, kdy uplynul rok od začátku války na Ukrajině, chceme podpořit obecné humanistické hodnoty a také zdůraznit ochranu lidských práv po celém světě. Vlajka je pro Tibeťany jedním z nejsilnějších symbolů a její vyvěšení pro ně znamená hrozbu vězení. Jako kraj se připojujeme i letos k mezinárodní kampani Vlajka pro Tibet, která poukazuje právě na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu," říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. Zároveň doplnil, že Plzeňský kraj bude podporovat vzdělávání tibetské mládeže.

Česká republika se k solidární kampani připojuje od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři města. V loňském roce už se k akci přidalo celkem 844 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Po celý březen pak probíhá v ČR řada akcí na podporu Tibetu. Kampaň Vlajka pro Tibet má především symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s Tibeťany. Vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě jako připomínka násilného potlačení tibetského povstání ve Lhase v roce 1959.