Plzeňský kraj si připomíná okupaci

21. srpna 2023 16:56, Mgr. Patrik Pátek
Také Plzeňský kraj si v pondělí 21. srpna připomněl 55. výročí začátku okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou. Invazi, která začala v noci z 20. na 21. srpna roku 1968, si připomnělo setkání u pamětní desky na náměstí Republiky před vchodem do katedrály sv. Bartoloměje, u kterého nechyběli ani čelní představitelé Plzeňského kraje.
Památeční kytici spolu s primátorem města Plzně Romanem Zarzyckým položil hejtman Rudolf Špoták se svými náměstky Petrem Vankou a Pavlem Čížkem. „Připomínáme si den, který znamenal smrt pro naději v čase vzniku Golden Kids, nové vlny kinematografie i filozofie reprezentovány profesorem Patočkou, na které dnes rádi vzpomínáme. Tato naděje byla zničena a přejeta pásy sovětských tanků. Touto vzpomínkou si ve svých srdcích ale musíme uchovávat naději v to, že už žádné cizí tanky nikdy nevjedou na území našeho státu,“ pronesl ve své řeči hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.