Plzeňský kraj spouští pro obce platební portál pro úhrady služeb a poplatků

31. července 2024 08:06, aktualizováno 08:12, Bc. Eva Mertlová

Po pilotním provozu spouští Plzeňský kraj pro obce i další organizace Platební portál Plzeňského kraje, který umožní občanům přímou a jednoduchou platbu běžných poplatků prostřednictvím webového portálu. Zapojit se do projektu mohou také školy a školky, které tím umožní rodičům platby za školní výlety či sešity skrze krajský portál. Zároveň obec či organizace nenesou žádné náklady za provoz portálu ani za jeho technickou správu, tyto jsou v režii Plzeňského kraje.

"Platební portál je velmi jednoduchým a hlavně moderním nástrojem, pro který jsme se rozhodli, abychom snížili administrativní zátěž obcí, škol a dalších organizací a zároveň zjednodušili celý proces plateb místních poplatků v obcích a školách," říká náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje, IT a evropských záležitostí Petr Vanka.

Portál nabízí širokou škálu funkcí, včetně možnosti platby za svoz odpadu, poplatků za psy, školní výlety, předplatné obecního zpravodaje a mnoho dalšího. Občané mohou platit pohodlně z domova, bez nutnosti návštěvy úřadů. "Výhodou pro občany je snadné vyplnění přednastaveného formuláře pro vybranou službu a následné automatické vygenerování platby, což eliminuje riziko chybného zadání údajů. Stačí pak už jen jednoduše zaplatit pomocí QR kódu nebo platební karty," vysvětluje náměstek hejtmana Petr Vanka.

Pro obce a organizace je výhodou, že si samy mohou nastavit konkrétní parametry služeb a plateb. "Jednoduše si obec sama nastaví výši poplatků, bankovní účet pro příchozí platby a konkrétní identifikaci platby," doplňuje Petr Vanka. Podle něj přináší portál řadu výhod také školám a školkám. "Rodiče nemusí myslet na hotovost pro školní platby, eliminují se také možné ztráty hotovosti při předání peněz mezi dítětem a školou. Na druhou stranu pedagogové ušetří čas vybíráním peněz a čas šetří i školní účetní," dodává.

Pilotní provoz má pozitivní odezvu

Projekt, který byl pilotně spuštěn v pěti obcích (Planá, Bezdružice, Kokašice, Neurazy a Klenčí pod Čerchovem), se setkal s pozitivní odezvou. Starostové ocenili přehlednost a jednoduchost systému. Občané pak uvítali možnost platit poplatky z pohodlí domova, což je pohodlné a šetří to čas.

"Obec Kokašice využívá Platební portál Plzeňského kraje od února 2024, kdy byla spuštěna zkušební verze, a Kokašice se staly součástí pilotního projektu. Od samého počátku tuto možnost využití plateb kvitovali zastupitelé i platící občané. Výhodu jsme viděli v uživatelské jednoduchosti, možnosti platby QR kódem a především zaplacení místních poplatků z pohodlí domova. Ze zpětné vazby od občanů víme, že chválí „samo počítání“ jednotlivých plateb, předdefinované variabilní symboly a celkovou přehlednost," říká starosta obce Kokašice František Vojtěch.

"Platební portál Plzeňského kraje je velmi užitečnou službou rozšiřující nabídku pro naše občany. Každý uživatel může platit poplatky komfortně z domova, aniž by musel docházet do pokladny úřadu, to vše s jistotou, že platba bude doručena na účet městyse. Velmi vítáme též možnost platby pomocí QR kódu. Nastavení a obsluha celého systému je velmi jednoduchá a Plzeňský kraj, resp. krajský úřad je výborným partnerem," potvrzuje starosta Klenčí pod Čerchovem Jan Bozděch.

Obce a organizace, které mají zájem se do projektu zapojit, mohou kontaktovat Odbor kancelář ředitelky Krajského úřadu Plzeňského kraje. Registrace zahrnuje jednoduchý proces, od podání žádosti až po nastavení konkrétních poplatků. "Všem obcím a organizacím, které se chtějí do projektu zapojit, s registrací, nastavením poplatků a vším, co je pro spuštění provozu nutné, samozřejmě pomůžeme," dodává náměstek hejtmana Petr Vanka.

"Platební portál Plzeňského kraje je příkladem, jak mohou moderní technologie usnadnit každodenní život a zefektivnit veřejnou správu. Představuje správný krok směrem k digitalizaci a modernizaci služeb," říká předseda výboru pro digitalizaci, IT a Otevřený kraj Milan Chaloupka, který se inspiroval myšlenkou platebního portálu u Středočeského kraje. "Přivést na svět takový projekt, který v kraji chybí a usnadní jeho obyvatelům život, to byla velká výzva. Jsem velmi rád, že jsem mohl být součástí týmu, který nyní představuje moderní a funkční projekt," dodává.

Video k představení Platebního portálu Plzeňského kraje najdete ZDE.