Plzeňský kraj zná své podnikatelské šampióny

19. září 2024 11:28, Mgr. Patrik Pátek

V Plzeňském kraji získala titul Volkswagen Firma roku 2024 společnost Amitia, která se věnuje řešením založeným na umělé inteligenci. Mezi živnostníky vybojovala titul MONETA Živnostník roku 2024 Plzeňského kraje Anna Hones provozující ekologickou farmu na Horské Kvildě.

„Vítězové v kategorii živnostník i firma roku jsou každý na zcela opačném spektru, přesto dokazují, že dáváte-li do podnikání sám sebe, svého ducha a umění, tak můžete uspět. Za mě je to velmi inspirativní a to nejen na úrovni vítězů,“ poznamenal radní Plzeňského kraje pro oblast ekonomiky Pavel Strolený, který byl součástí poroty a nechyběl při slavnostním vyhlašování.

Vítězná živnostnice Anna Hones se zabývá udržováním prostředí v NP Šumava, chovem skotského náhorního skotu, Jersey a anglonubijských koz, koní a drůbeže. Specializuje se na plemenný́ odchov a výrobu mléčných produktů. To vše doplňují vyjížďky na koních a agroturistika. „Naším cílem je soběstačnost, soužití s přírodou a předávání našeho přirozeného života lidem. Naše produkty prodáváme z malého samoobslužného krámku,“ říká Anna Hones. Výborné jsou domácí produkty, jako je třeba mléko, sýr, vajíčka nebo maso. Vše dělá s láskou k přírodě už od roku 1994, kdy farmu založil její děda. Zákazníky jsou lidé, kteří hledají klid, přírodu a poctivé domácí produkty. Nabízí ubytování v maringotkách uprostřed přírody a v blízkosti zvířat. Mohou se projet na koni, nakrmit kůzlata, vyzkoušet si podojit krávu nebo kozu. Stále se snaží vylepšovat a zkrášlovat okolí a nabídnout lidem krásný zážitek v souznění s přírodou.

„Skláním se před náročností podnikání paní Hones a velmi vítám rozvoj její farmy na novodobou agroturistiku,“ uvedl za porotu Jiří Šobr z MONETA Money Bank.

Druhé místo získal Miloslav Oktábec, který se věnuje outdoorovým horským aktivitám. Na třetí příčce se umístil Zdeněk Bálek provozující tři muzea historických motocyklů a jedno muzeum hraček.

Vítězná společnost Amitia je předním partnerem v oblasti umělé inteligence, který se vyznačuje vysokou profesionalitou a odborností. Specializuje se na vývoj pokročilých softwarových řešení založených na umělé inteligenci, zejména na strojovém učení, a nabízí komplexní služby v oblasti výzkumu a vývoje, které jsou transformovány do praktických aplikací nebo poskytovány jako služby. Mezi klíčové služby patří AI consulting, automatické zpracování dokumentů, AI průmyslová řešení a zakázková AI řešení. „Spolupráce s významnými externími subjekty, jako je Západočeská univerzita v Plzni, katedra AI, umožňuje společnosti neustále inovovat a přinášet na trh technologicky vyspělé produkty, které vyplňují mezery a jsou vysoce konkurenceschopné,“ říká zakladatel a CEO Milan Legát. Úspěch firmy je založen na kombinaci hlubokých odborných znalostí a schopnosti přizpůsobit se rychle měnícím se požadavkům trhu. Přitahuje a vychovává místní talenty, čímž pomáhá zabraňovat odlivu mozků z regionu a podporuje inovace. Inovací, na které aktuálně pracuje, je oblast analýzy obrazu a videa pro monitorování kvality a rekalibrace městských dopravních modelů.

„Je to inovativní segment, který posouvá celou naši společnost technologicky dál. Zjednodušuje procesy ve firmách, což ocení všichni podnikatelé z hlediska nákladů a efektivity provozu,“ okomentoval vítěze za porotu Dušan Klimek ze společnosti Volkswagen.

Stříbro si odváží společnost Easy Homes Soluitions, která se zabývá výstavbou klasických i modulových dřevostaveb. Bronz bere firma Tegmento věnující se tesařským, pokrývačským a klempířských pracem.

Vyhlášen byl rovněž vítěz doprovodné kategorie MONETA Živnostník roku Srdcař oceňující živnostníky, kteří ve svém oboru dlouhodobě podnikají a jsou své práci zcela oddáni. Srdcař je člověk, který doslova žije pro to, co dělá a nechává v tom kus svého srdce. V Plzni získal toto ocenění Miloslav Oktábec věnující se outdoorovým horským aktivitám.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Volkswagen Firma roku 2024 a MONETA Živnostník roku 2024 se uskuteční 11. prosince na pražském Žofíně.

„Přínos Firmy a Živnostníka roku vidím především ve vytváření příležitostí pro setkávání a sdílení zkušeností inspirativních lidí, zástupců firem malých i velkých z různých podnikatelských oborů, s různým příběhem. Skupina VINCI Construction CS vytváří svými projekty lepší místo nejen pro život, ale i pro podnikání. Staví silnice, dálnice, železnice, mosty i vodohospodářská díla či průmyslové objekty, byty i relaxační a sportovní zóny. Na svých projektech klademe čím dál větší roli na péči o životní prostředí, proto jsme se stali letos poprvé partnery nové soutěžní kategorie Udržitelné podnikání roku. Chceme tak vyzdvihnout nápady a řešení živnostníků a firem, které díky přijímání principů udržitelnosti a využívání moderních technologií podporují nové obchodní příležitosti, a hlavně přispívají k lepšímu životnímu prostředí," říká Iveta Štočková, tisková mluvčí Skupiny VINCI Construction CS.

Volkswagen Firma roku 2024 Plzeňského kraje:

1. Amitia s.r.o. – řešení založená na umělé inteligenci (Plzeň)
2. Easy Homes Solutions s.r.o. – výstavba klasických i modulových dřevostaveb (Plzeň)
3. Tegmento s.r.o. – tesařské, pokrývačské a klempířské práce (Rokycany)

MONETA Živnostník roku 2024 Plzeňského kraje:

1. Anna Hones – provoz ekologické farmy (Horská Kvilda)
2. Miloslav Oktábec – outdoorové horské aktivity (Konstantinovy Lázně)
3. Zdeněk Bálek – provozování tří muzeí historických motocyklů a jednoho muzea hraček (Přeštice)

MONETA Živnostník roku Srdcař 2024 Plzeňského kraje:

Miloslav Oktábec – outdoorové horské aktivity (Konstantinovy Lázně)

Ekonomicky nejúspěšnější firma roku 2024 Plzeňského kraje:

Tegmento s.r.o. – tesařské, pokrývačské a klempířské práce (Rokycany)