Plzeňský kraj zviditelňuje podporu pěstounské péči

obrazek
29. května 2023 14:37, Bc. Patrik Pátek

Podpora pěstounství v Plzeňském kraji získává nový rozměr. Kvůli dlouhodobému nedostatku pěstounů se vedení kraje rozhodlo připravit zcela novou kampaň, která má přinést nejen větší osvětu, zvýšit povědomí o pěstounské péči, ale zejména rozšířit základnu pěstounů. Pomoci má zejména nový, jednotný vizuální styl komunikace. Patronkou projektu se navíc stala známá modelka Andrea Verešová, která je zakladatelkou Nadačního fondu Pomáhejme dětem společně.

„Současná nálada ve společnosti směřuje k tomu, že děti do tří let věku už nebude možné jakkoli umisťovat do ústavní péče. A později se to bude jistě týkat i dětí starších. Tím se znovu zvyšuje potřeba náhradní rodinné péče. Stejně jako ostatní kraje i my se dlouhodobě potýkáme s nedostatkem pěstounů. Chybí jich doslova desítky,“ vysvětlil důvod nové komunikační kampaně náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí, investic a majetku Plzeňského kraje Martin Záhoř a dodal: „Potřebujeme tedy najít zájemce pro veškerou pěstounskou péči, jak tu zprostředkovanou dlouhodobou, tak tu na přechodnou dobu.“

Plzeňský kraj proto připravil jednotný komunikační styl, který ihned napoví, že jde o náhradní rodinnou péči. „Propagaci pěstounské péče se jako kraj věnujeme deset let, ale stále se v tomto směru snažíme komunikaci zlepšovat a rozšiřovat povědomí o této problematice. Nově teď vznikl ucelený komunikační manuál s jednotným logem, který vychází z barev Plzeňského kraje. Domluvili jsme se s neziskovým sektorem i obcemi, abychom byli jednotní pro celý kraj a aby veřejnost tento motiv pozitivně vnímala,“ poznamenal Martin Záhoř.

Upozornit na nedostatek pěstounů má pomoci i patronka projektu, někdejší Miss Slovenska, úspěšná modelka a matka dvou dětí, které slaví úspěchy na mezinárodní sportovní scéně, Andrea Verešová. „Mám radost, že se tváří našeho projektu stala právě Andrea Verešová a to hned z několika důvodů. Paní Verešová bydlí v Přešticích na Plzeňsku, je tedy nejen osobností přímo spojenou s naším krajem, ale zejména se dlouhodobě svým nadačním fondem věnuje pomoci dětem a přispívá ke zlepšování a rozvoji kvality jejich života. V neposlední řadě umí strhnout pozornost a to je přesně to, co pěstounství v současné době potřebuje,“ prohlásil hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

„Osudy druhých mi nejsou lhostejné. Velmi mě trápí, že jsou na světě děti, které nemají citové a rodinné zázemí, případně jsou bez finančních prostředků, což jim brání prožít bezstarostné dětství, studovat a rozvíjet svoje nadání. Proto jsem se rozhodla založit Nadační fond Andrey Verešové a pomáhat tak zlepšovat komplikované životní osudy a problémy dětí v nouzi. Když pak přišla nabídka Plzeňského kraje, bez jakéhokoli váhání jsem patronaci přijala. Máme totiž společný cíl a pevně věřím, že se nám společně podaří maximum, abychom udělali životy dětí krásnější, zachránili co nejvíce dětských osudů a splnili co nejvíce dětských snů,“ pronesla patronka projektu Andrea Verešová.


Součástí projektu na podporu pěstounské péče je letos také již 4. ročník soutěže pro pěstounské rodiny o hodnotné ceny. Zatímco v předchozích třech ročnících se děti z pěstounských rodin věnovaly především výtvarné činnosti nebo fotografování, letos se mohou věnovat tvorbě videí s tématem „V pěstounské rodině je fajn.“ „Abychom děti inspirovali, motivovali a také něco naučili, připravili jsme pro ně ve spolupráci s Techmania Science Center workshop s účastí známého youtubera, influencerky a videomakera. Ten jim má dát nejen rady a tipy, jak natočit atraktivní video, ale také je upozornit na to, jak se bezpečně pohybovat na sociálních sítích,“ upřesnil vedoucí odboru sociálních věcí Plzeňského kraje Filip Zapletal. Vyhodnocení celé soutěže proběhne v polovině listopadu právě v plzeňské Techmanii.

Ke konci loňského roku bylo v Plzeňském kraji celkem 701 pěstounských rodin, z toho 160 zprostředkovaných. Ve všech formách tak pěstounství pomáhá zhruba 800 dětem. „V současné době máme aktivních 27 pěstounů na přechodnou dobu. Pro děti je samozřejmě lepší, když vyrůstají v milujících rodinách než v jakýchkoli ústavech, od kterých se proto ustupuje. Náročné ale je tyto kapacity zajistit,“ zopakoval Filip Zapletal, když současně připomněl, co vlastně pěstounská péče je: „Jde o formu náhradní rodinné péče o děti. Zákon rozlišuje tři formy – zprostředkovanou, nezprostředkovanou a na přechodnou dobu. Stát na hmotné zabezpečení dítěte finančně přispívá a odměnu vyplácí tomu, komu bylo dítě do osobní péče svěřeno. Novým pěstounům ale rádi veškeré informace a možnosti rádi předáme,“ dodal Zapletal s tím, že každé první pondělí v měsíci jsou pořádány pravidelné dny otevřených dveří na odboru sociálních věcí a další informace lze nalézt na portále https://rodina.plzensky-kraj.cz/.

 


Galerie