Policisté budou moci využívat nové dýchací přístroje od kraje při zásazích u požárů

21. prosince 2023 14:38, Bc. Eva Mertlová

Celkem osm dýchacích přístrojů převzali ve čtvrtek 21. prosince 2023 zástupci krajského ředitelství policie, aby mohli policisté zasahovat i v místech, kde je při požáru nutná jejich přítomnost. Speciální dýchací přístroje budou mít ve své správě hasiči, kteří budou zároveň provádět pravidelné revize a také proškolovat policisty. Nákup přístrojů financoval Plzeňský kraj částkou téměř 605 tis. Kč vč. DPH.

"Policisté se někdy dostávají do situací, kdy by měli zasáhnout na místě, kde došlo k požáru. S ohledem na jejich vybavení ale zasahovat bez dýchacích přístrojů nemohou. Proto jsme se rozhodli po domluvě s hasiči nakoupit speciální dýchací přístroje PSS AIRBOSS Active. Ty jsou uzpůsobeny pro policejní výstroj při zásahu a umožní policistům být například v místě, kde při požáru je třeba zadržení nebezpečné osoby aniž by museli čekat na hasiče, nebo zasahovat například při požáru ve věznici," říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták s tím, že Plzeňský kraj policisty podporuje už řadu let právě příspěvky na vybavení nebo přímo speciální výstroj a výbavu nakupuje.

Společně s náměstkem krajského ředitele policie PK pro vnější službu Františkem Vítkem se slavnostního předání sad dýchacích přístrojů zúčastnil také ředitel Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje brig. gen František Pavlas a jeho náměstek pro Integrovaný záchranný systém a operační řízení plk. Zdeněk Housar. Právě krajští hasiči budou dýchací přístroje skladovat, a to v protiplynovém vozidle, které je na stanici Plzeň-Košutka. V případě nutnosti využití dostanou policisté přes operační středisko dýchací přístroje k dispozici. Hasiči pak budou mít na starosti také pravidelné revize přístrojů a výcvik zasahujících policistů.

"Chtěl bych vyjádřit poděkování Krajskému úřadu Plzeňského kraje a Hasičskému záchrannému sboru Plzeňského kraje za další dar poskytnutý našemu krajskému ředitelství, tentokráte v podobě dýchacích přístrojů. Tuto techniku budou využívat kolegyně a kolegové při řešení událostí jakými jsou především požáry, na jejichž místa se v některých případech dostávají policisté ze všech zasahujících složek jako první. Využívání dýchacích přístrojů zásadním způsobem přispěje ke zlepšení podmínek pro výkon služebních povinností, při kterých nasazují policisté často svůj život nebo zdraví ve prospěch jiných. Stejně tak je ale důležitá skutečnost, že dojde ke zlepšení a zefektivnění zásahů, které jsou často spojeny se záchranou života a zdraví osob, které se na místech takových událostí nacházejí. Touto podporou se opětovně dokládá profesionální spolupráce s Krajským úřadem Plzeňského kraje, které si velmi vážím, ale i s hasičským záchranným sborem, se kterým, nejenom při řešení požárů, v Plzeňském kraji velmi úzce spolupracujeme," uvedl ředitel Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje brig. gen. Petr Macháček.

Kraj finančně podporuje HZS i PČR každý rok

V letošním roce byly například pořízeny u policie přístroje pro odbor kriminalistické techniky a expertíz sloužících k dokumentaci protiprávního jednání, přístroje pro přípravu genetických vzorků – kvantifikátor, koncentrátor, minilab s příslušenstvím, speciální vybavení pro zásahovou jednotku – např. suchý oblek pro potápěče ke zkvalitnění výkonu potápěčů zásahové jednotky, člun Bombardier s příslušenstvím a podvalníkem, hydraulický systém pro násilné otevírání dveří, balistický štít, automatický defibrilátor, vozidlové radiostanice MATRA ke zlepšení spojení v rámci spolupráce složek IZS při řešení mimořádných událostí a krizových situací, náhrada za dosluhující typ radiostanic, obměna síťové infrastruktury CISCO, která je klíčová pro spojení jednotlivých složek policie.

HZS PK v tomto roce provedli obměnu protiplynového automobilu, doplnění Biohazard komory do CHL Třemošná, obměnu chemického kontejneru, dílčí obměnu mycích a čistících strojů pro údržbu požárních stanic.
Mimo tyto plánované nákupy Plzeňský kraj v tomto roce poskytl policii věcný dar v podobě nosičů balistických plátů (vesty) v hodnotě 150 tis. Kč a 3 ks defibrilátorů v hodnotě 120 tis. Kč, obojí pro Speciální pořádkovou jednotku Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje.