Program rozvoje Plzeňského kraje 2022+ schválen

19. prosince 2023 07:09, Bc. Petra Hessová
Dne 18. 12. 2023 schválilo Zastupitelstvo Plzeňského kraje svým usnesením č. 1449/23 dokument PROGRAM ROZVOJE PLZEŇSKÉHO KRAJE 2022+ (PRPK 2022+).

PRPK 2022+ tak nahradil dosud platný program z roku 2014. Byl vypracován na základě dílčích analýz, studií a jiných podkladů pro jednotlivé tematické okruhy podle platné legislativy ČR a EU. Vycházel zejména ze všech strategií a koncepcí Plzeňského kraje a PRPK 2014+. Pro jeho tvorbu byla využita Metodika přípravy veřejných strategií (schválena Vládou ČR) a podílelo se na něm více jak 85 odborníků napříč oblastmi života v kraji v rámci 4 pracovních tematických skupin a členové Řídící skupiny - Regionální stálé konference pro území Plzeňského kraje, která je sestavena z odborníků zastupujících klíčové instituce a významné zástupce regionální politiky v oblasti konkurenceschopnosti a regionálního rozvoje.

Dokument je členěn do čtyř vzájemně provázaných částí:

Analytická část představuje současný sociálně-ekonomický profil Plzeňského kraje, obsahuje klíčové skutečnosti a vývojové charakteristiky kraje dle jednotlivých segmentů (demografie, podnikatelské prostředí, vzdělávání, cestovní ruch, veřejné služby, doprava a technická infrastruktura, životní prostředí apod.) a v závěru souhrnně identifikuje silné a slabé stránky, příležitosti a hrozby Plzeňského kraje pro 6 stanovených Prioritních os.

Strategická část dokumentu na analýzu plně navazuje, ukazuje, čím chce Plzeňský kraj být - prosperující, moderní a inovativní středoevropský region, který je velmi atraktivním místem pro život, podnikání, práci i trávení volného času. Cesta, jak toho docílit, je zde definována stanoveným globálním cílem a soustavou navazujících 6 strategických cílů. Strategické cíle rozvíjí specifické cíle, k nimž byla navržena síť Opatření.

V programové části byla ke každému opatření daného specifického cíle vytvořena KARTA opatření (jednotlivá opatření byla popsána, byly u nich uvedeny příklady aktivit, hlavní realizátoři, odpovědné role, zdroje financování, hlavní atributy a také vazby na jiná opatření definovaná v programu). V závěru programové části je zpracován návrh strategie rozvoje Plzeňského kraje z pohledu vývoje inovací v prioritních osách PRPK 2022+, který navázal na aktuální Regionální inovační strategii Plzeňského kraje (RIS3 strategii). Oborové priority představují perspektivní obory, ve kterých má náš region předpoklady vyniknout, a které mohou představovat významný faktor jeho budoucí ekonomické konkurenceschopnosti.

Implementační část obsahuje návrh Tvorby Akčního plánu PRPK 2022+; Monitorování výsledků PRPK 2022+; Evaluace PRPK 2022+ a Aktualizace PRPK 2022+ pro zajištění realizace Programu rozvoje Plzeňského kraje 2022+.

V únoru 2023 byl návrh PRPK 2022+ veřejně projednán a v dubnu 2023 byl schválen Řídící skupinou. Poté byl zajištěn proces Posouzení vlivů PRPK 2022+ na životní prostředí a veřejné zdraví dle zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí ve znění pozdějších předpisů.

Všem, kteří se na vzniku PRPK 2022+ aktivně podíleli, patří velký dík!

PRPK 2022+ je přílohami tohoto článku.