První plzeňské RegioFoxy začaly vozit cestující

29. července 2024 12:27, Mgr. Patrik Pátek

Zcela nové, moderní motorové jednotky RegioFox vyjíždí do kraje. Plzeňský kraj je jedním z prvních v Česku, kde České dráhy nový typ vlaku nasazují. Lišky, jak se dvoučlánkovým motorovým jednotkám říká, do pravidelného provozu s cestujícími vyjely v pondělí 29. července. Do konce roku jich bude nasazeno celkem 10.

„V Plzeňském kraji klademe důraz na vysokou kvalitu služeb v oblasti veřejné dopravy a budujeme systém, který odpovídá potřebám 21. století. Proto jsme ve smlouvě s Českými drahami požadovali nákup nových vozidel a jsem opravdu velmi rád, že na základě smlouvy mezi dopravcem a Plzeňským krajem můžeme dnes mezi modrou flotilu nových autobusů a modrých kvalitních vlaků přivítat další přírůstek, kterým jsou nové moderní jednotky RegioFox v jednotném grafickém nátěru Plzeňského kraje,“ pronesl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Motorové jednotky RegioFox jsou bezbariérové, klimatizované vlaky vybavené širokou paletou služeb pro pohodlné cestování do zaměstnání, školy nebo za volnočasovými aktivitami. Vybaveny jsou motory Rolls-Royce s možností využívat nejnovější generaci šetrných paliv HVO a splňují nejpřísnější emisní normu EURO 6. Představují tak jedny z nejekologičtějších dieselových vlaků v Evropě. Nové vlaky tak splňují veškeré požadavky pro moderní cestování. „Cestování vlaky RegioFox ocení hlavně rodiny s dětmi, cestující na vozíku, senioři či cyklisté, snad každého dnes potěší také zásuvky pro drobnou elektroniku či možnost Wi-Fi připojení. Samozřejmostí je moderní bezbariérové WC a tichý oddíl v kvalitě první třídy bez příplatku,“ uvedl náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast dopravy Pavel Čížek s tím, že vozidla se pohybují rychlostí až 120 km/h, mají kapacitu 115 míst k sezení a pojmou 8 jízdních kol, 3 kočárky a 2 invalidní vozíky.

České dráhy si od polské společnosti PESA objednaly celkem 106 RegioFoxů, letos by jich do provozu mělo být uvedeno téměř 60. V Plzeňském kraji jich bude jezdit 10. S novými vlaky se mohou cestující svézt na linkách: P4 Plzeň – Žihle, P13 Plzeň – Bezdružice, P21 Rokycany – Nezvěstice, P22 Plzeň – Radnice, P24 Železná Ruda-Alžbětín – Klatovy. „Tyto moderní jednotky nabídnou vyšší komfort, spolehlivost a ekologičtější provoz, což výrazně zlepší kvalitu regionální dopravy v západních Čechách,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.

„Provoz veřejné dopravy dnes v Plzeňském kraji zajišťuje 317 modrých autobusů, 24 elektrických vlaků RegioPanter dopravců ČD a ARRIVA vlaky, 9 motorových jednotek RegioShark dopravce ČD a 8 modrých nízkopodlažních motorových jednotek RegioShuttle RS1 dopravce GW Train Regio. Příchod 10 nových RegioFoxů je tak dalším krokem ke zvýšení kvality cestování vlaky nejen u Plzně, ale i ve venkovských oblastech,“ připomněl náměstek hejtmana Pavel Čížek.

Plzeňský kraj hradí dopravci ze svého rozpočtu na jeden kilometr provozu vlaku kompenzaci zhruba 190 Kč. Celkově kraj objednává u všech dopravců vlaky v rozsahu více jak 6 mil. km, roční náklady pro krajský rozpočet na zajištění dopravní obslužnosti železniční dopravou přesahují jednu miliardu Kč. Na všech spojích platí přívětivý tarif Integrované dopravy Plzeňského kraje (IDPK).

Informace o jednotce řady 847 „RegioFox“

• kapacita 115 míst k sezení (včetně sklopných sedaček)
• 8 jízdních kol
• 3 kočárky