Setkání se starosty obcí k tématu uprchlíků

24. února 2023 09:30, Bc. Eva Mertlová

Hejtman Rudolf Špoták se setkal se starosty obcí s rozšířenou působností k tématu situace související s uprchlíky z Ukrajiny v souvislosti se změnami od dubna 2023 a také s novinkami zákona Lex Ukrajina V. Novela zákona přináší změny, které se mohou od dubna letošního roku výrazně dotknout také obcí, v nichž příchozí uprchlíci žijí a nebo se teprve mohou ubytovat a začleňovat. Setkání proběhlo on-line formou. Zúčastnili se ho také zástupci integrovaných složek, které působí v KACPU v Plzni, ředitel krajské pobočky Úřadu práce v Plzni, zástupci OAMP, VZP a SUZ, zástupci odboru školství, zdravotnictví a sociálních věcí KÚPK.

V úvodu hejtman Rudolf Špoták shrnul počty uprchlíků, provoz KACPU v Plzni a také jeho fungování od 1. 4. 2023. To by provoz centra pro uprchlíky měla zajišťovat Správa uprchlických zařízení MV ČR. Dále starosty informoval o poskytnutí humanitární pomoci Plzeňským krajem jeho partnerskému regionu Ivano-Frankivska na Ukrajině, kam v uplynulém týdnu poslal kraj 36 ks elektrocentrál v hodnotě téměř 1 mil. Kč. "Vzhledem k tomu, že se změnami v zákoně Lex Ukrajina mohou nastat situace, kdy budou obce muset přebrat určité povinnosti, považuji za nutné pravidelně starosty obcí informovat, jak se situace kolem uprchlické krize vyvíjí," říká Rudolf Špoták s tím, že spolupráce se starosty obcí funguje od počátku konfliktu na Ukrajině velmi dobře. "Spolupracujeme s obcemi napříč oblastmi školství, zdravotnictví a jako kraj s nimi řešíme také ubytování a především pak integraci uprchlíků. I přes komplikované situace, které někdy vyvstanou, vždy spolupráce funguje a věc vyřešíme," dodává Špoták.

Do Plzeňského kraje přišlo od počátku krize na Ukrajině v únoru loňského roku celkem 38 622 uprchlíků, Ubytování bylo zajištěno pro 8 499 osob. "Spolupracujeme se zhruba dvěma stovkami ubytovatelů. Kapacita ubytování je v tuto chvíli volná, máme více než tisícovku míst k dispozici," doplňuje hejtman Špoták s tím, že příchozích uprchlíků je za den zhruba 200. Přičemž KACPU v Plzni je otevřeno tři dny v týdnu pouze přes den. V dobách na počátku krize přicházelo do Plzeňského kraje až 800 uprchlíků denně. "I přesto, že jsme od začátku jedním z nejzatíženějších krajů v ČR, máme nakonec i nejvíce zaměstnaných uprchlíků. Z celkového počtu je to více než 13 000 osob," uvedl Rudolf Špoták.